Japonský premiér a čínský prezident udělali první krok ke zlepšení vztahů

Peking – Japonský premiér Šinzó Abe se dnes v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šlo o první čínsko-japonskou vrcholnou schůzku od prosince 2011. „Udělali jsme první krok ke zlepšení vzájemných vztahů,“ řekl japonský premiér a vyjádřil naději, že se podaří „návrat k vzájemně prospěšným vztahům, založeným na společných strategických zájmech“. Schůzka se uskutečnila na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Obě strany se podle odborníků shodly na tom, že paralyzované diplomatické vztahy poškozují důležité ekonomické vazby a že kvůli nim hrozí nezamýšlený vojenský střet, do nějž by mohly být zataženy Spojené státy.

Agentura Reuters označila setkání za průlom, který by mohl ukončit roztržku dvou největších asijských ekonomik, vyvolanou územními a historickými spory. Potřesení rukou mezi oběma politiky nicméně bylo podle Reuters těžkopádné. Gerry Curtis z americké Kolumbijské univerzity k tomu podotkl, že čínský prezident svým zdánlivě toporným přivítáním japonského premiéra přitakal domácímu publiku, kde dosud nezmizely vzpomínky na japonskou válečnou okupaci. „Si musel mít strach, jak se bude o jeho setkání v Číně informovat,“ uvedl. „Asi by moc nepřidalo, kdyby to vypadalo, že se vidí se starým přítelem,“ uvedl.

Abe se dožadoval vytvoření mechanismu, který by pomohl zabránit námořním incidentům u sporných ostrovů ve Východočínském moři. „Myslím, že bychom se měli pustit do konkrétní práce,“ vybídl, zřejmě v narážce na přípravu schůzky představitelů příslušných úřadů obou zemí. S čínským prezidentem se shodl i na potřebě postupně obnovit politický a diplomatický dialog, jakož i jednání v oblasti bezpečnosti.

Neobydlené ostrovy, které kontroluje Japonsko a nazývá je Senkaku, zatímco Peking jim říká Tiao-jü, jsou předmětem dlouholetého sporu. Obě země v poslední době vysílaly do oblasti hlídková letadla a lodě, což vyvolalo obavy, že by spor mohl přerůst ve vojenský střet mezi druhou a třetí ekonomikou světa.

Vztahy mezi Čínou a Japonskem navíc kalí návštěvy japonských politiků v tokijské svatyni Jasukuni, kterou zejména Číňané a Korejci považují za symbol někdejšího japonského militarismu. Je zde mezi 2,5 milionu padlých japonských vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců.

Japonsko, které bylo za druhé světové války spojencem nacistického Německa, v letech 1931–1945 okupovalo části Číny. Korejský poloostrov byl v letech 1910–1945 japonskou kolonií. Prezident Si podle čínské diplomacie uvedl, že „historické záležitosti se dotýkají pocitů více než 1,3 miliardy obyvatel Číny. Na Abeho apeloval, aby kráčel dál po cestě mírového vývoje a přijal “uvážlivou vojenskou bezpečnostní politiku".

Jižní Korea ohlásila dohodu s Čínou o volném obchodu

Jižní Korea dosáhla dohody o volném obchodu s Čínou, která výrazně zmenší překážky bránící rozvoji obchodu a investic mezi oběma obchodními giganty. Nástin dohody podepsal dnes čínský prezident Si Ťin-pching a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje během summitu APEC. Čína je pro Jižní Koreu největší obchodní partner, obrat vzájemného obchodu loni dosáhl téměř 229 miliard dolarů (více než pět bilionů korun), což představovalo více než pětinu jihokorejského obchodu.

Obě strany o dohodě jednaly více než dva roky. Dnes podepsaný dokument ještě čeká právní přezkoumání a projednání v parlamentu. Zrušení čínských dovozních cel zvýší konkurenceschopnost malých a středních výrobců oděvů či špičkové elektroniky na čínském trhu, uvedl Soul. Dohoda však naráží na odpor řady jihokorejských zemědělců a existují pochybnosti, že jihokorejský parlament dohodu rychle schválí.

2 minuty
Obama: USA budou Číně nadále připomínat lidská práva
Zdroj: ČT24

USA budou dál Číně připomínat lidská práva a Hongkong, řekl Obama

Spojené státy budou při kontaktech s Čínou nadále upozorňovat na nutnost dodržování lidských práv a na situaci v Hongkongu, řekl v Pekingu americký prezident Barack Obama, který přicestoval do Číny na summit APEC. U hongkongských prodemokratických demonstrací je podle něj prioritou zabránit násilí. Obama se vyjádřil také k víkendovému propuštění dvou amerických vězňů v KLDR, když řekl, že USA při vyjednávání o osvobození Američanů nemluvily s Pchjongjangem o kontroverzním severokorejském jaderném programu ani o žádných dalších významných tématech. Obama prohlásil, že USA jsou ochotny jednat o severokorejském jaderném programu, až bude KLDR připravena seriózně hovořit o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Konfliktní vztahy USA s KLDR přetrvávají navzdory „drobným gestům“, jako je propuštění Američanů Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které Severní Korea věznila, konstatoval Obama. Osvobození dotyčných, kteří se v sobotu vrátili do USA, nevrhá nový pohled na politiku severokorejského vůdce Kim Čong-una, dodal Obama po schůzce s australským premiérem Tonym Abbottem.

Členské země APEC reprezentují 47 procent světového obchodu. Na celkovém výkonu světové ekonomiky se podílejí 57 procenty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede plánovaná dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Podrobnosti ohledně obsahu dohody ovšem nespecifikoval. Rutte uvedl, že s Trumpem ve středu nehovořil o tom, zda Grónsko zůstane součástí Dánského království.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 4 hhodinami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...