ISAF: Útoky na cisterny a uzavření cesty naše operace neovlivní

Kábul - Mluvčí Mezinárodních podpůrných bezpečnostních síl v Afghánistánu (ISAF) generál Josef Blotz prohlásil, že zavřená zásobovací cesta z pákistánského Karáčí do Afghánistánu ani povstalecké útoky na cisterny neovlivňují vojenské aktivity aliance. Pákistánské vedení k uzavření přechodu Torcham přistoupilo po incidentu z minulého týdne, při němž spojenecké vrtulníky zabily trojici pákistánských pohraničníků. Na zásobovací konvoje NATO, které tak musejí využívat jinou cestu, přitom často útočí ozbrojenci. Ti mezitím zapálili dalších asi 40 kamionů a cisteren.

Podle Blotze si aliance v Afghánistánu vytvořila zásoby a vybudovala alternativní zásobovací cesty, což jí umožňuje vyrovnávat se s přechodnými problémy. Podle něho by se návrat k normálnímu provozu mohl přiblížit po zveřejnění výsledků společného vyšetřování zmíněného přeshraničního útoku. USA a NATO se ve středu za incident omluvily. Podle oficiálního prohlášení posádka vrtulníku omylem považovala pákistánské vojáky za povstalce.

Šéf vyšetřovacího týmu generál letectva Tim Zadalis prohlásil, že tragickému incidentu bylo možné předejít, kdyby byla lepší koordinace s pákistánskou armádou. Velitel sil NATO v Afghánistánu generál David Petraeus se zavázal spolupracovat s pákistánskou armádou i vládou na tom, aby se nic podobného už neopakovalo.

Generál Josef Blotz:

„Operace ISAF tady v Afghánistánu nejsou nijak narušeny všemi těmi incidenty.“

NATO a USA spolu s omluvou vyslovily očekávání, že hraniční přechod Torcham v Chajbarském průsmyku by mohl být otevřen v brzké době. Mluvčí pákistánského ministra zahraničí Abdul Basit ale dnes prohlásil, že úřady stále ještě vyhodnocují situaci a rozhodnutí učiní, „až přijde čas“. Odklad by nicméně nemusel trvat dlouho, jelikož pákistánští činitelé předpokládali ještě před omluvou, že přechod bude otevřen během několika dní.

Od minulého týdne provedli povstalečtí ozbrojenci řadu útoků na konvoje se zásobami pohonných hmot pro ISAF, většinu v severozápadní části Pákistánu. Shořely při nich desítky kamionů a několik řidičů bylo zabito. K některým útokům se přihlásilo extremistické hnutí Taliban s tím, že jde o pomstu za vrtulníkový útok i za raketové útoky bezpilotních letounů na pozice povstalců.

Hořící cisterny s benzínem
Zdroj: ČTK/AP/Arshad Butt