Bagdád - Irácký prezident Fuád Masúm v rozhovoru pro CNN vyloučil, že Irák požádal o podporu proti islamistům celou Severoatlantickou alianci (NATO). Obrátil se ale na některé členské země Aliance, zejména na USA. Irákem od června postupují radikálové z Islámského státu (IS) a ohrožují kromě sunnitských oblastí také provincie obývané Kurdy. Situace v Iráku je jedním z témat právě probíhajícího summitu NATO ve Walesu.
Irácký prezident: Islamisty vyženeme, ale potřebujeme zbraně
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl, že Aliance od Iráku nedostala žádost o pomoc, ale pokud by se tak stalo, zabývala by se jí se vší vážností.
Masúm v rozhovoru pro zpravodajskou stanici CNN řekl, že s mezinárodní pomocí bude možné IS „rychle porazit“. „Odtud a prostřednictvím tohoto rozhovoru žádám o podporu Iráku v boji proti těmto teroristům, protože Irák je nyní ve velmi delikátní situaci. Jestliže tato organizace (IS) Irák porazí, bude postupovat do dalších států,“ řekl Masúm.
Potvrdil, že Bagdád o pomoc NATO nežádal, ale obrátil se prý na jednotlivé členy Aliance. „Potřebujeme několik věcí: odbornou radu a určité druhy zbraní, které je možné obdržet jedině prostřednictvím dohod. Nepotřebujeme ale pozemní vojáky,“ sdělil prezident. Prohlásil, že Irák má vlastní vojsko, i když je třeba je modernizovat.
Islamisty z Iráku vyženeme
USA v srpnu začaly bombardovat pozice IS v Iráku a zvažují další vojenskou účast v souvislosti s brutálními vraždami dvou amerických novinářů. Masúm řekl, že tyto americké nálety byly rozhodujícím faktorem vývoje v Iráku, a přisvědčil, že pomohly například osvobodit město Amirlí, které IS obléhal několik měsíců. „Začínáme věřit, že tuto organizaci z Iráku vyženeme a že ji budeme pronásledovat i pak, i kdybychom měli hledat její spící buňky v dalších zemích,“ řekl Masúm. IS působí také na severu Sýrie.
„Je třeba bojovat s IS všude, protože jestliže ovládne Sýrii, její nebezpečí nepomine,“ sdělil prezident s tím, že proti IS budou Iráčané v Sýrii moci postupovat jedině ve spolupráci s dalšími zeměmi.
Prezident také očekává, že v nejbližších dnech bude ohlášeno složení nové vlády, čímž pověřil Hajdara Abádího. Podle prezidenta ve vládě budou zastoupeni jak většinoví šíité, tak také sunnité a další menšiny. Mohla by tím pominout politická krize, která trvá od dubnových voleb a v níž přišel o svou funkci dosluhující premiér Núrí Málikí.