Hurikán Maria se blíží k Bahamám, na Portoriku evakuují lidi kvůli přetékající přehradě

Hurikán Maria se blíží k Bahamám (zdroj: ČT24)

Hurikán Maria, který tento týden zasáhl několik karibských ostrovů, si vyžádal přes tři desítky obětí na životech. Celkový počet mrtvých se ale ještě může zvýšit, neboť v oblasti trvají záplavy a deště. Na Portoriku úřady evakuují obyvatele z blízkosti přetékající přehrady a varují před silnými dešti. Hurikán Maria, který je teď na třetím stupni hurikánové škály, se už vzdaluje od ostrovů Turks a Caicos a jeho oko míří na sever do Atlantiku. Stále ale může ovlivňovat počasí v Karibiku, nově také na Bahamách. Meteorologové úplně nevyloučili ani změnu předpokládané trasy hurikánu.

Velkou spoušť způsobil hurikán Maria mimo jiné právě na Portoriku, kde vítr a lijáky, které bouři provázejí, poničily stovky domů, způsobily záplavy a vyřadily z provozu elektrickou rozvodnou síť na celém ostrově. Tamní úřady zahájily evakuaci obyvatel na západě Portorika kvůli obavám z přetékající přehrady Guajataca. 

Přehrada se nachází na jezeře Guajataca v severozápadní části ostrova a začala přetékat kolem 14. hodiny místního času (přibližně v 19. hodin SELČ). Ohrožuje oblasti Isabela a Quebradillas, uvedla Národní meteorologická služba.

Podle služby jde o „extrémně nebzpečnou“ situaci a lidé z regionu jsou evakuováni autobusy „tak rychle, jak to jde“. Místní byli vyzváni, aby se přesunuli do vyšších zeměpisných poloh. Meteorologové tam varují i před dalšími silnými dešti.

Portoriko zatím hlásí i nejvíce obětí, aktuálně 15. Stejný počet registrují na Dominice, kde ale bude patrně počet mrtvých vyšší, řada lidí se tam pohřešuje. Agentura EFE už s odvoláním na místní rozhlas uvedla, že obětí je v Dominice 30. Údaje tamního státního rozhlasu ale vycházejí z neoficiálních zdrojů. Přes Dominiku Maria přešla v úterý jako hurikán pátého stupně. Několik lidí zemřelo také na ostrově Guadeloupe, na Haiti a v Dominikánské republice. 

V Portoriku hurikán zcela vyřadil z provozu na celém ostrově rozvodnou síť elektrického proudu, která byla poničena už hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektřiny podle starostky metropole San Juan Carmen Yulinové potrvá několik měsíců. Prezident Donald Trump vyhlásil v Portoriku stav přírodní katastrofy, což umožní rychlejší uvolnění peněz z federálních fondů.

obrázek
Zdroj: ČT24

Haiti sice živel nezasáhl přímo, v pobřežních oblastech ale podle místních úřadů způsobil vlnobití a poničil řadu jednoduchých a málo odolných příbytků. Dominikánský institut civilního letectví (IDAC) sdělil, že povolil obnovení letového provozu na letištích v Punta Cana, La Romana a na Samaná.

Varování bylo kvůli blížící se bouři Maria vydáno i pro jižní Bahamy. Spojeným státům by se na rozdíl od hurikánu Irma, který před dvěma týdny devastoval Floridu, měla Maria vyhnout. Meteorologové ale zcela nevylučují změnu předpokládané dráhy a doporučili Američanům sledovat její vývoj. 

Vydáno pod