Horští průvodci v Andách přinášejí svědectví o zmenšování ledovců

3 minuty
Horští průvodci v Andách svědčí o zmenšování ledovců
Zdroj: Reuters

V Andách se projevují výrazné dopady klimatických změn, které ohrožují místní ekosystémy i historické památky. Rostoucí globální teploty způsobují tání ledovců a věčně zmrzlé půdy, což vede k sesuvům půdy a přerušení tradičních tras. Místní obyvatelé a odborníci zaznamenávají dramatické změny teplot a ekosystémů, což potvrzují i výzkumy, které ukazují, že denní zimní povrchové teploty v Andách od roku 2000 výrazně vzrostly. Tyto změny podtrhují naléhavost řešení globálních environmentálních výzev.

Za jasného počasí je z hlavního města Santiaga vidět 5400 metrů vysoká hora El Plomo. Tento ledovcem pokrytý andský vrchol je po staletí vyhledáván a uctíván, Inkové na jeho vrchol přinášeli lidské oběti. Cesta na vrchol je stále stejná jako cesta vydlážděná Inky a podél ní jsou rozesety archeologické pozůstatky. V roce 1954 byla poblíž vrcholu nalezena mumie Inků, která se díky suchým a chladným podmínkám na hoře dokonale zachovala.

Nyní se hora rozpadá. Zvyšující se globální teploty v důsledku klimatických změn vedly k ústupu ledovce a tání věčně zmrzlé půdy. Vytvořily se nové laguny, které se protrhly, sesuvy půdy zranily horolezce a otevřely se mohutné závrty, které přerušily prastarou cestu na vrchol.

„Každým rokem se věci mění víc a víc. Každý rok je tu více smutku,“ řekl agentuře Reuters v základním táboře Federacion, který se nachází asi 1300 metrů pod vrcholem, šedesátiletý průvodce Francisco Gallardo, jenž na hoře pracuje od svých čtrnácti let. Gallardo podotkl, že jeho rodina pracuje na El Plomu již po několik generací, ale myslí si, že jim zbývá asi deset let, než budou nuceni se přestěhovat. „Budeme muset jít někam jinam, uvidíme, co se dá dělat, možná zamíříme na jih,“ dodal.

„Změny, které pozorujeme, nemají v historii lidstva obdoby,“ prohlásil stavební inženýr Pablo Wainstein, který se již více než dvě desetiletí zabývá studiem andských a arktických ledovců a věčně zmrzlé půdy. V Andách se vyskytují různé typy zmrzlých útvarů, včetně krytých, nekrytých a také skalních ledovců. Kryté ledovce, které jsou tvořeny směsí suti a přízemního ledu, reagují na změny klimatu pomaleji než ledovce nekryté, kde je led obnažený.

Ledovce v Andách jsou ve srovnání s jinými regiony nedostatečně prozkoumány vzhledem k tomu, jak rozsáhlé je toto pohoří a jak odlehlé jsou mnohé hory, řekl Wainstein. Mezi nejvhodnější svědky těchto změn patří lidé, kteří v horách pracují a rok co rok, desetiletí co desetiletí, lezou na stejné trasy.

Teploty ve vyšších nadmořských výškách stoupají rychleji – dle mezinárodní studie publikované v časopise International Journal of Applied Earth Observation and Geoinformation se ukázalo, že denní zimní povrchové teploty v Andách vzrostly od roku 2000 o půl stupně Celsia za desetiletí v nadmořské výšce 1000 až 1500 metrů, ale o 1,7 stupně Celsia ve výšce nad 5000 metrů.

Osmdesátiletý Osvaldo Segundo Villegas vzpomíná, že jeho první výstup na El Plomo se uskutečnil v šedesátých letech minulého století, kdy bylo mimo jiné nutné překonat dlouhý ledovec. Některé visuté ledovce, na které kdysi lezl, jsou dnes jen skalní stěny. „Až odejdu, všechno bude ztraceno,“ míní Villegas. „Byla místa v Patagonii, kam jsem chodil, která byla samý ledovec, teď je tam prales. A tak to také bude.“

Horolezec Octavio Salazar uskutečnil začátkem května první výstup sezony na peruánskou horu Yanapaccha. „Nemělo by pršet,“ přiblížil. V tomto ročním období už by za normálních okolností deště pominuly a ve výšce 5000 metrů by případné srážky měly být sněhové. „Máme pocit, že klima prodělalo tak drastické změny, že často zpochybnily vše, co jste znali,“ řekl strážce a posuzovatel rizik v národním parku Huascaran Edson Ramirez. „Mít dešťové kapky ve výšce 5000 metrů není běžné ani přirozené. Je to ukazatel toho, že tlak a teplota jsou zcela odlišné,“ dodal.

Andy jsou důležitou součástí koloběhu vody v regionu. Hory v zimě ukládají vodu ve formě sněhu a ledu a v teplých měsících pomalu tají. Zásobují miliony lidí v celém regionu vodou nejen pro pití, ale také pro zemědělství, hydroelektrárny a těžbu. Ústup ledovců vedl k tomu, že se poprvé po staletích obnažily kyselé horniny, což vedlo k okyselení tající vody a jejímu znečištění těžkými kovy, které se pak vyluhují do dalších vodních zdrojů, neboť v regionu se již nyní zásoby vody snižují. Nepravidelné a vydatné srážky zhoršily stav ekosystémů, které jsou náchylnější k erozi, sesuvům půdy a silným povodním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 7 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 8 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 13 hhodinami
Načítání...