Počet obětí hladovky v Keni, kterou tamním věřícím z náboženských důvodů nařídilo vedení evangelické sekty, roste. Podle posledních informací ji nepřežilo více než tři sta lidí. Policie v lese Shakahola na východě země našla dalších devatenáct těl, uvedla zástupkyně místních úřadů, kterou citovala agentura AFP. Členové sekty věřili, že při dodržování extrémního půstu se dostanou do nebe a setkají se s Ježíšem. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že takto jim to říkal šéf sekty Paul Mackenzie.
Hladovku, kterou věřícím v Keni nařídilo vedení sekty, nepřežilo více než tři sta lidí
První oběti byly objeveny 13. dubna a úřady stále pátrají po dalších tělech v lese Shakahola, který má rozlohu patnáct tisíc hektarů. Nachází se nedaleko přístavního města Malindi.
„Počet mrtvých se po exhumaci dalších devatenácti těl zvýšil na 303,“ řekla agentuře AFP zástupkyně tamních úřadů Rhoda Onyanchaová. Dalších více než šest set lidí se pohřešuje, dodala. Agentura Reuters píše, že vyšetřovatelé minulý týden rozšířili prostor, ve kterém pátrají, aby se zvýšily šance na nalezení dalších obětí.
V pondělí bylo 65 stoupenců samozvaného pastora Mackenzieho obviněno z pokusu o sebevraždu a jsou ve vazbě. Podle agentury AP drželi několik dnů protestní hladovku proti tomu, že jsou drženi v záchranném centru. Do toho se dostali poté, co je lékaři propustili z nemocnice v Malindi, kde se léčili kvůli podvýživě.
Už v květnu ministr vnitra Kithure Kindiki dal najevo, že si dělá starosti, protože někteří z přeživších odmítají jíst. Řekl tehdy, že jeden z nich zemřel.
Mackenzie, původní profesí řidič taxi, byl od 14. dubna ve vazbě a později byl propuštěn na kauci, píše agentura AP. AFP dříve uvedla, že je stále ve vazbě. Tento týden se s ním má konat další soudní stání. Keňský prezident William Ruto ho přirovnal k teroristovi. Podle ministra vnitra Kindikiho se bude pokračovat v exhumacích z hromadných hrobů. Naznačil, že pastor by mohl být obžalován z terorismu nebo ze zločinů souvisejících s genocidou.
Podle výsledků pitev dříve nalezených těl většina zemřela hlady. Někteří další však byli ubiti k smrti, uškrceni či udušeni. Již dříve úřady uvedly, že některým nalezeným tělům chyběla část orgánů.
Případ sekty sídlící v lese Shakahola podle agentury AFP v Keni vyvolal debatu o přísnější regulaci aktivit náboženských organizací. V převážně křesťanské zemi podle oficiálních údajů funguje na čtyři tisíce sekt a církví.
Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že etiopské úřady deportovaly do Ugandy členy sekty, které její vůdce přesvědčil, aby přijeli do Etiopie. Sliboval jim, že když se budou čtyřicet dnů postit, setkají se s Ježíšem Kristem. Asi osmdesát členů této náboženské skupiny se zbavilo svého majetku a cestovali asi pět set kilometrů z východní Ugandy do jižní Etiopie. Policie v obou zemích pátrá po šéfovi sekty Simonovi Opolotovi.