Gorbačov: Obecní volby v Rusku byly fackou lidem i demokracii

Moskva – Za výsměch občanům a demokracii označil bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov volby do obecních zastupitelstev z 11. října. Kvůli údajným machinacím při sčítání hlasů podle něj výsledek diskredituje v očích občanů volby jako demokratický institut a škodí následně i straně Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina, která volby drtivě vyhrála.

„Věc je vážná. Pokud se k protestům v Dumě odhodlaly i takové disciplinované a vládě blízké strany, znamená to, že důvěra k volbám jako formě politického institutu definitivně zmizela,“ řekl Gorbačov listu Novaja Gazeta. Reagoval tak na skutečnost, že zástupci provládního Spravedlivého Ruska, ultranacionalistické Liberálnědemokratické strany Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského a komunisté (KPRF), opustili v pátek na protest proti údajnému zfalšování výsledků obecních voleb, zejména v Moskvě, své lavice v celostátním parlamentu. Částečně se vrátily až poté, co prezident Dmitrij Medveděv slíbil, že věc prověří.

„Tento vývoj představuje naprostý neúspěch politických technokratů, kteří se řídí špatným heslem 'není důležité, jak se volí, ale jak se hlasy sčítají'. Před očima všech změnili volby ve výsměch lidem, projevili hluboké opovržení jejich hlasy a názory,“ zdůraznil Gorbačov.

Telefonát Josefa Pazderky (zdroj: ČT24)

To podle něj vede k výraznému zúžení možnosti pro vyjadřování politických názorů a zájmů. Poškozeným stranám, které se v důsledku toho nedostaly do správních orgánů obcí, zbývají prakticky už jen mimoparlamentní cesty pro obhajování názorů. Hlavní role v podobě politických diskusí, vypracovávání strategií a taktiky se podle Gorbačova znovu vrací tisku.

Vydáno pod