Francouzi se bouří proti Amazonu, stovky lidí protestovaly kvůli obřím skladům

5 minut
Zpravodaj Jan Šmíd k protestům proti Amazonu
Zdroj: ČT24

Ve Francii roste nespokojenost s postupem internetového giganta Amazon. Vedle vyhýbání se placení daní v zemi jsou terčem kritiky také podmínky zaměstnanců, likvidace konkurence i dopad obřích skladů na životní prostředí. V několika francouzských městech včetně Nantes se proto v uplynulých dnech sešly stovky demonstrantů.

Jak upozorňuje zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd, působení americké internetové společnosti v zemi nese i pozitiva. V době ekonomické krize způsobené pandemií zaměstnává Amazon přes devět tisíc Francouzů a více než deset tisíc francouzských podnikatelů a podniků přes něj prodává své zboží.

„Je tam ale několik problémů, které lze jednoduše shrnout do pár kategorií: neplacení daní, likvidace menších obchodníků, zejména knihkupectví, a dopad na životní prostředí,“ vyjmenovává Šmíd.

„V době pandemie obchody Amazonu rekordně rostou, zatímco malí knihkupci, kteří mají na knihách marže a musí platit nájmy ve svých zavřených prodejnách, se na ceny Amazonu nikdy nemohou dostat,“ dodává zpravodaj.

Víc prodeje, víc skladů

Kvůli rostoucímu prodeji Amazon staví po celé Francii nové obří sklady. „Ty se doslova zakusují do krajiny a pochopitelně to vyvolává velice negativní reakci,“ říká Šmíd. Právě kvůli plánované stavbě skladu nedaleko městečka Fournes se konaly minulou sobotu protesty nejen na místě budoucího logistického centra, ale i v dalších koutech země.

Sklad u Fournes má mít rozlohu 40 tisíc metrů čtverečních a podle obyvatel tisícového Fournes zcela změní místní krajinu. Nedaleko skladu se navíc nachází známý románský akvadukt Pont du Gard, součást světového dědictví UNESCO.

Osm stovek účastníků protestu vytvořilo lidský řetěz, aby demonstrovali, jak velkou část krajiny plánovaný sklad zabere. Navíc do výšky 18 metrů, kam má pětipodlažní logistické centrum dosahovat, vypustili balonky.

„Jsou to dva roky, co začali obyvatelé Fournes a okolí proti skladu Amazonu bojovat. Na začátku byli úplně sami, ale podařilo se jim dosáhnout pozdržení projektu. Chceme ukázat, že se nejedná o malé izolované boje. Dokážeme mobilizovat stovky lidí a zastavit práce,“ ujišťuje mluvčí občanské skupiny Attac Raphael Pradeau.

Protest proti stavbě obřího skladu Amazonu
Zdroj: ČT24

Sklad na zemědělské půdě

Dvě stovky lidí se v sobotu sešly také u pobočky Amazonu nedaleko Nantes. „Amazon zničí víc pracovních míst, než jich vytvoří. Navíc se jedná o velmi nejisté pracovní pozice,“ řekla  mluvčí organizátora protestu Sophie Jallier serveru France 24.

Ve městě Ensisheim na východě země zase stovka lidí protestovala proti plánované stavbě 15hektarového skladu na zemědělské půdě. Menší protesty se konaly také ve městě Augny nebo jihofrancouzském Perpignanu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
Právě teď

Kyjev odvolal oblastního šéfa, který připustil setkání vojáků v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce vedoucího správy Sumské oblasti, informoval v úterý server Ukrajinska pravda a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Arťuch v pondělí v rozhovoru se stanicí Suspilne v podstatě potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve městě slavnostní setkání vojáci.
před 1 hhodinou

Egyptský turismus ohrožuje nedotčenou pláž Rudého moře

Pláž Ras Hankorab, ležící na jihu egyptského pobřeží Rudého moře, se stala středobodem sporu mezi ochránci přírody, místními komunitami a státními úřady. Zatímco vláda nabízí tuto část chráněného území investorům jako způsob, jak zvýšit příjmy z turismu, ekologové bijí na poplach kvůli hrozbě nenávratného poškození jednoho z posledních nedotčených mořských ekosystémů v Egyptě.
před 1 hhodinou

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 1 hhodinou

Věznice ve Francii se staly terčem žhářských útoků, na jednu se střílelo

Více francouzských věznic hlavně na jihu země se od neděle do noci na úterý stalo terčem útoků, především zapalování automobilů v jejich blízkosti, ale také střelby z automatických zbraní, píše agentura AFP. Podle francouzského ministra spravedlnosti Géralda Darmanina útoky souvisejí s jeho protidrogovou politikou. Jiné zdroje uvedly, že na místě útoků byla nalezena anarchistická hesla. Podle informovaných zdrojů AFP je zjevné, že akce byly koordinované.
12:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinci ukázali dronové záběry zničeného Torecku

Ukrajinská 100. mechanizovaná brigáda zveřejnila v pondělí 14. dubna letecké záběry, které ukazují téměř totální devastaci strategicky důležitého města Toreck. To leží v rámci větší průmyslové aglomerace jen pár kilometrů od linie, která v Doněcké oblasti oddělovala ukrajinské jednotky od ruskem koordinovaných sil od prvního ruského útoku na Ukrajinu v roce 2014. Rusové u Torecku zahájili útočnou operaci v červnu 2024 a od té doby ho ostřelují. Část města dostali pod svou kontrolu.
před 2 hhodinami

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
11:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Putinova válka je genocidní, Ukrajinci nemají kam couvnout, upozorňuje historik

Rusku jde o likvidaci ukrajinské státnosti a identity, připomněl po ruském útoku na Sumy historik David Svoboda. Ukrajinci proto nemají kam couvnout, dodal v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký podotkl, že útok kazetovou municí v zastavěné oblasti je mimo jakákoliv civilizační pravidla. Podle bývalého vyšetřovatele mezinárodního tribunálu v Haagu Vladimíra Dzura by mohlo jít o válečný zločin.
před 4 hhodinami
Načítání...