Fotosoutěž Capturing Ecology opanoval tučňák patagonský obklopený davem mláďat 8. 12. 2018 | Zdroj: British Ecological Society, ČT24
Fotografické soutěže společnosti British Ecological Society s názvem Capturing Ecology 2018 se účastní převážně studenti a ekologové, kteří fotografují faunu a flóru po celém světě. Vítězným snímkem se letos stala fotografie tučňáka obklopeného davem mláďat na ostrově Marion v subantarktické části Indického oceánu. Na ostatní vítěze se podívejte v galerii.
Vítězná fotografie soutěže Capturing Ecology 2018. Dospělý tučňák patagonský obklopen mláďaty v kolonii na ostrově Marion. Populace tučňáků v subantarktických oblastech čelí nejisté budoucnosti. Globální změna klimatu může přinést nevratné změny.
Finalista soutěže Capturing Ecology 2018. Zmije písečná (Cerastes vipera) je druh hada žíjící v písku, který mu pomáhá přizpůsobit se teplým podmínkám prostředí. Jeho šupiny jsou tvarovány do podoby malé lžíce, což zvířeti pomáhá v zahrabávání do písku.
Vítězná studentská fotografie soutěže Capturing Ecology 2018. Trachops cirrhosus je středně velký netopýr z lesů na hranicích Mexika a Brazílie. Jedná se o jeden z mála druhů listonosovitých netopýrů, o nichž je známo, že sají krev i některým obratlovcům. Ve skutečnosti se živí hlavně žábami na stromech.
Vítězná fotografie v kategorii Intimní detaily. Pavouci, kteří jsou velkou částí společnosti nenáviděni, jsou také velmi zranitelní. Pavučina je místem, kde jedí, spí a kde jsou chráněni před potenciálními predátory. Vytvářejí tak síť života ve svém temném a malém světě. Jen krása těchto zvířat je srovnatelná s jejich špatnou pověstí.
Vítězná studentská fotografie v kategorii Intimní detaily. Malá žabka z druhu rosněnkovitých (Teratohyla pulverata) sedí na listě v kostarickém deštném pralese.
Vítězná fotografie v kategorii Dynamické ekosystémy. Burňák obrovský po lovu mláděte tučňáka patagonského trhá jeho maso, zatímco dospělí tučňáci hledí opodál. Přestože se burňáci živí spíše mrtvolami, někteří z nich jsou i predátory a útoky na mladé tučňáky jsou v koloniích běžné.
Vítězná studentská fotografie v kategorii Dynamické ekosystémy. Liška obecná (Vulpes vulpes) při lovu hrabošů a lumíků v kanadské Arktidě. Lišky umí vycítit, kdy se jejich kořist zahrabává do trávy nebo sněhu, a skočí na ni shora. Většina jejich loveckých pokusů je úspěšná.
Vítězná fotografie v kategorii Jednotlivci a populace. Listonos krátkoocasý je jeden z nejběžnějších druhů netopýrů v oblasti Amazonky, kde se živí šťavnatými plody rostlin, jako jsou Vismia nebo Cecropia.
Vítězná studentská fotografie v kategorii Jednotlivci a populace. „Mravenečník čtyřprstý lezl s výjimečnou mrštností ve větvoví nad našimi hlavami. Zvíře si s úsměvem a neuvěřitelným klidem prohlíželo, jak jsme pomalu vyjímali fotoaparáty z našich pytlů. Zdálo se, že si naši pozornost užívá,“ popsal autor snímku.
Vítězná fotografie v kategorii Ekologie v akci. Africký divoký pes, který si hraje s uspávací střelou.
Vítězná fotografie v kategorii Lidé a příroda. Hodnota mangrovníkových ekosystémů pro místní komunity a zvláště pro tradiční rybáře po celém světě je dobře známa. Snímek byl pořízen v brzkých ranních hodinách.
Vítězná studentská fotografie v kategorii Ekologie v akci. Na letní škole British Ecological Society byla možnost sledovat chování bezobratlých pomocí ultrafialového prášku.
Vítězná studentská fotografie v kategorii Lidé a příroda. Fotografie pořízená v chráněné oblasti Velkých Antil zachycuje složité biologické a kulturní aspekty lovu ohrožených papoušků.
Vítězná fotografie v kategorii Umění v ekologii. Mořští leguáni na ostrově Galapágy se musí každý den nejdříve zahřát, než se začnou trochu hýbat a být aktivní. Tito jedinci vyšplhali na vyplavený kmen na pláži ostrova Isabela, aby zachytili sluneční paprsky.
Fotosoutěž Capturing Ecology 2018