Evropské soudy kritizují Erdoganovy čistky v justici

Předsedové nejvyšších soudů členských států EU kritizují odvolávání nebo zatýkání soudců v Turecku. Považují to za útok na nezávislost soudnictví a systémové ohrožení právního státu. Ve společném prohlášení proto vyzvali tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby upustil od nezákonných postupů vůči představitelům justice a dalším svým„domnělým odpůrcům“.

Turecká vláda už v reakci na nepovedený puč z poloviny července odvolala z funkce přes 2700 soudců a žalobců včetně soudců Státní rady a Kasačního soudu.

„Musíme připomenout, že nezávislost soudnictví není privilegiem soudců, nýbrž zárukou respektování lidských práv a základních svobod, které umožňují každé osobě mít důvěru v soudní systém, právo a stát,“ uvedli zástupci evropské justice ve společném prohlášení.

Závažné obavy u předsedů nejvyšších soudů vyvolává také Erdoganovo prohlášení o možném obnovení trestu smrti. Upozornili, že Turecko je členským státem Rady Evropy, která by měla stejně jako Organizace spojených národů využít své kontrolní mechanismy k dodržování lidských práv.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Presidential palace/Kayhan Ozer

Turecká armáda ve středu oznámila, že na zmařeném pokusu o převrat z 15. července se podílelo 8651 vojáků, což je 1,5 procenta armády. Při násilnostech přišlo o život nejméně 246 lidí a více než 2000 dalších utrpělo zranění.

Více než 60 000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců nebo učitelů už bylo zatčeno nebo propuštěno z práce. Přes 11 tisíc lidí je ve vazbě. Vláda je obviňuje z podpory duchovního Fethullaha Gülena, který podle ní puč zosnoval. 

V zemi nyní platí výjimečný stav, který Erdoganovi mimo jiné umožňuje vládnout pomocí dekretů. Dekretem už prezident například prodloužil na 30 dnů dobu, po kterou smí být podezřelý zadržován bez obvinění. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Akcionáři Tesly schválili plán odměn pro Muska až za 878 miliard dolarů

Akcionáři společnosti Tesla schválili balík akcií pro zakladatele a šéfa firmy Elona Muska, který by mu mohl během příštích deseti let vynést až 878 miliard dolarů (18,5 bilionu korun). Už nyní nejbohatší muž planety by se tak mohl stát prvním dolarovým bilionářem v historii.
před 7 mminutami

Kvůli shutdownu omezí v USA provoz desítek hlavních letišť

Spojené státy kvůli takzvanému shutdownu, tedy platební neschopnosti americké vlády, omezí provoz na čtyřiceti hlavních amerických letištích o deset procent. Oznámil to ministr dopravy Sean Duffy. Podle informací agentury Reuters začne opatření platit v pátek od 06:00 východního času (12:00 SEČ). Podle agentury AP se omezení dotkne mimo jiné letišť v New Yorku, Los Angeles nebo Chicagu.
včeraAktualizovánopřed 57 mminutami

Soud nařídil Trumpově administrativě vyplatit celou potravinovou pomoc

Federální soud ve Spojených státech ve čtvrtek nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit do pátku plnou potravinovou pomoc 42 milionům Američanů s nízkými příjmy. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda, která je kvůli sporu v Kongresu v platební neschopnosti, takzvaném shutdownu, chtěla uvolnit jen zhruba polovinu potravinových dávek.
před 1 hhodinou

NATO předstihlo Rusko ve výrobě munice, řekl Rutte

Až donedávna bylo Rusko v produkci munice před spojenci NATO. Situace se však údajně dramaticky změnila. Aliance podle generálního tajemníka Marka Rutteho zvýšila tempo a posunula se vpřed, uvádí tisková agentura RBC-Ukraine.
před 2 hhodinami

Lidé v Gaze mezi troskami čelí hladu a „falešnému příměří“

Teroristická organizace Hamás vrátila tělo dalšího rukojmího. V Gaze jich zůstává ještě šest. Izrael v rámci dohody o příměří vydal 270 těl. Dva a čtvrt milionu Gazanů zatím v uprchlických táborech a mezi troskami využívají nezvykle horkého počasí k přípravám na rychle se blížící zimu.
před 2 hhodinami

Súdánské polovojenské oddíly souhlasí s příměřím, armáda zřejmě ne

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) po dvou letech bojů s armádou souhlasí s humanitárním příměřím. Návrh na klid zbraní předložila v září skupina zemí, ve které jsou Spojené státy či Saúdská Arábie. Armáda podle předchozích prohlášení však zřejmě nebude ochotna na zastavení bojů přistoupit. Americká diplomacie vyzvala obě strany, aby na příměří přistoupily.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael udeřil na města v Libanonu

Izraelské letectvo ve čtvrtek odpoledne zasáhlo několik měst a obcí na jihu Libanonu, píší libanonská média s odvoláním na své reportéry z místa. Izrael před tím vydal evakuační výzvy pro oblasti ve čtyřech libanonských obcích a oznámil údery na pozice šíitského hnutí Hizballáh. Nejméně jedna osoba zemřela. Kolem 19:00 SEČ izraelská armáda oznámila, že údery ukončila.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rok 2025 bude podle WMO druhý nebo třetí nejteplejší v dějinách měření

Řada minulých let patřila k těm nejteplejším za dobu, co se provádí měření. Série výjimečných teplot pokračovala i v roce 2025, který bude podle zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu globálního klimatu druhým nebo třetím nejteplejším rokem v historii.
před 9 hhodinami
Načítání...