Otázka držení střelných zbraní rozděluje v USA veřejnost i Harrisovou s Trumpem

4 minuty
Události: Držení zbraní rozděluje v USA veřejnost i uchazeče o Bílý dům
Zdroj: ČT24

Mezi deset hlavních témat se před prezidentskými volbami ve Spojených státech amerických řadí podle průzkumů násilí způsobené střelnými zbraněmi. Uchazeči o Bílý dům – Donald Trump a Kamala Harrisová – se neshodují v tom, jak ho řešit.

Majitel obchodu se zbraněmi Darren Leung se v rozhovoru pro ČT nechal slyšet, že bude volit exprezidenta Trumpa. Nevěří totiž Harrisové, která v Bílém domě vede vůbec první úřad pro prevenci násilí střelnými zbraněmi. Nepřesvědčila ho ani tím, že byla dlouhá léta prokurátorkou a držitelkou zbraně – stejně jako její kandidát na viceprezidenta Tim Walz. „Vždy bylo v jejich programu víceméně konfiskovat zbraně a pak vše zakázat. Takže bych na ni příliš nesázel,“ zdůraznil Leung.

Harrisová navrhuje zákaz útočných pušek. Z jedné takové střílel v polovině července na jejího republikánského protikandidáta atentátník v Pensylvánii. Trump je navzdory incidentu proti. „Zabaví vám vaše zbraně. Já jsem ten, který chrání. A jak víte, máme naprostou podporu všech zbrojařských skupin, včetně Národní střelecké asociace,“ hlásal Trump na jednom z mítinků.

Majitelé střelných zbraní platí v USA za významnou voličskou skupinu. A podle nejnovějších průzkumů jich přibývá nejen u republikánů, ale také u demokratů. Přitom na šedesát procent lidí ve Spojených státech říká, že je příliš jednoduché pořídit si zbraň a že by zákony měly být přísnější. Harrisová tento názor sdílí, Trump naopak vidí jako řešení například zlepšení bezpečnosti ve školách.

Američané proto i v těchto volbách zůstávají hluboce rozpolcení, jak každodenní hrozbu řešit. Zvlášť, když na stovku obyvatel připadá podle odhadů 120 zbraní.

Nejkrvavější hromadná střelba v amerických dějinách se odehrála před sedmi lety v Las Vegas. Gambler hotelu usmrtil osmapadesát lidí a přes půl tisíce zranil. Zákony v Nevadě přesto i dál umožňují otevřené nošení zbraně, hlavně na noze nebo boku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...