Turecko už nestojí o vstup do Evropské unie, momentálně pozastavená jednání o připojení k evropskému klubu ale jednostranně neopustí. V projevu před tureckým parlamentem to prohlásil Recep Tayyip Erdogan. Rozhovory o přistoupení začala vést Ankara s Bruselem na podzim před dvanácti lety.
Do Unie už vstupovat nepotřebujeme, prohlásil Erdogan
„Nebudeme stranou (ve vyjednávání), která se vzdá. Abych řekl pravdu, Turecko se již nepotřebuje stát členem Evropské unie,“ citovala agentura Reuters z Erdoganova projevu před tureckým zákonodárným sborem.
Země na Bosporu přitom o členství neúspěšně usiluje už dvanáct let; rozhovory o přistoupení k EU vede od 3. října 2005, z celkových pětatřiceti kapitol, do nichž je jednání rozděleno, byla od té doby uzavřena jen jedna kapitola (věda a výzkum v červnu před jedenácti lety). Vzájemné vztahy ale výrazně ochladly po loňském pokusu o vojenský puč v zemi a po tvrdé reakci režimu Erdogana a následných změnách, ke kterým jeho vláda přistoupila.
Přijmout Turecko? Velké „Ale“ visí ve vzduchu už desetiletí
V Evropské unii již zazněly hlasy, že by bylo vhodné ukončit či alespoň pozastavit rozhovory o přistoupení Turecka. Pro diskusi na toto téma se minulý měsíc vyslovila německá kanléřka Angela Merkelová, podle které by o věci měl jednat říjnový summit EU. Výhrady vůči zemi v Malé Asii nicméně zaznívaly celou dobu jednání o jeho možném členství v evropském klubu.
Představa členství sedmdesátimilionového Turecka, v němž přes 90 procent obyvatel vyznává islám a jež leží v Evropě jen třemi procenty svého území, vyvolávala odpor. Odpůrcům se nelíbí zejména to, že by díky velikosti získalo značné zastoupení v evropských institucích, a tudíž významné slovo při rozhodování. Obavy panují i z obrovského zatížení unijního rozpočtu, z něhož by tato chudá, převážně zemědělská země čerpala miliony přes strukturální fondy.