Do KLDR pojede speciální čínský vyslanec. Oficiální mise zní „informovat o sjezdu komunistů“

Čína téměř po dvou letech pošle do Severní Koreje speciálního vyslance, informovala o tom státní agentura Nová Čína. Naposledy navštívil čínský speciální vyslanec Severní Koreu v únoru minulého roku. Oficiálním cílem mise diplomata je informovat KLDR o říjnovém sjezdu Komunistické strany Číny. Peking dlouhodobě usiluje o diplomatické řešení krize vyvolané severokorejským raketovým a jaderným programem.

Sung Tchao, který vede sekci vnějších vztahů Komunistické strany Číny, do Severní Koreje odjede v pátek. Bude „informovat KLDR o 19. sjezdu Komunistické strany Číny“, uvedla čínská agentura. Odkazovala přitom na říjnový sjezd komunistické strany, na němž čínský prezident Si Ťin-pching upevnil svou pozici

Severokorejská agentura KCNA návštěvu čínského diplomata potvrdila, ale uvedla pouze, že k ní dojde brzy.

Podle agentury Reuters není jasné, jak dlouho se diplomat v KLDR zdrží, ani kde se odehraje jeho schůzka se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Se stejným účelem, tedy informovat o sjezdu čínských komunistů, už přijel vyslanec do Vietnamu a Laosu, zemí, kde také vládne komunistická strana.

Sekce vnějších vztahů Komunistické strany Číny spravuje vztahy se zahraničními politickými stranami a Čína ji tradičně užívá jako spojku čínské diplomacie se Severní Koreou.

USA vyzývají Čínu k většímu tlaku

Šéf Bílého domu Donald Trump minulý týden na své asijské cestě ocenil „velmi prospěšnou“ úlohu Číny v severokorejské otázce, při návštěvě Japonska ale podotkl, že je zapotřebí, aby Čína hrála větší roli ve snaze přimět KLDR, aby se vzdala svých zbrojních programů.

„Čína může tento problém urovnat snadno a rychle,“ řekl před čínskou hlavou státu Trump. Následně bez dalšího upřesnění napsal na Twitteru, že Si Ťin-pching přitvrdí sankce vůči Pchjongjangu. Peking ale žádná nová opatření neohlásil, zatímco již uplatňuje sankce přijaté Radou bezpečnosti OSN a výrazně omezil nákup severokorejského uhlí a rud.

Po jednání v Pekingu nebyla ohlášena žádná nová politika vůči KLDR. Pozice Číny jsou dlouhodobě konzistentní. Nepřeje si změnu režimu v Severní Koreji. Vyzývá obě strany, aby změnily rétoriku, vrátily se k jednacímu stolu. Za řešení považuje zmražení severokorejského jaderného programu výměnou za konec americko-jihokorejských vojenských cvičení, což je pro Spojené státy nepřijatelné.
Barbora Šámalová
asijská zpravodajka ČT

Čína je hlavním obchodním partnerem KLDR, na jejím zahraničním obchodu se podílí z asi 90 procent. Čínské ministerstvo zahraničí opakuje, že Peking plně dodržuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se KLDR. Čínská diplomacie také slíbila, že prošetří, zda neexistují ještě nějaké aktivity, které by restrikce porušovaly.

Peking ale trvá na tom, že je nutné řešit krizi na Korejském poloostrově pomocí dialogu, uvedla už dříve mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Francie uzná Stát Palestina, oznámil Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že jeho země uzná existenci Státu Palestina. Oficiálně tak učiní v září na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, uvedla agentura AFP. Zatímco izraelští představitelé rozhodnutí ostře kritizovali, palestinská samospráva ho uvítala.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA schválily zakázky za 330 milionů dolarů na zbraně pro Ukrajinu

Americké ministerstvo zahraničí schválilo zakázky za 330 milionů dolarů (6,9 miliardy korun) na dodávky služeb týkajících se protivzdušné obrany na Ukrajině a údržby samohybných houfnic M109. S odvoláním na prohlášení Pentagonu o tom informovala agentura Reuters.
před 3 hhodinami

Zelenskyj poprvé narazil u veřejnosti. „Druhou frontu“ rychle zavírá

Ukrajinou zmítá největší vnitropolitická krize od nástupu Volodomyra Zelenského do funkce. Snahou podřídit protikorupční instituce Kyjevu vyvrcholil spor mezi donucovacími orgány loajálními vůči hlavě státu a úřady, jež vznikly po pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Kritici se obávají zneužití moci a příklonu k autoritářství. Prezident pod tlakem veřejnosti i EU ohlásil nový návrh zákona, jenž zachová nezávislost protikorupčních orgánů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelský parlament vyzval k anexi Západního břehu

Izraelský parlament schválil rezoluci, v níž vyzývá vládu premiéra Benjamina Netanjahua k anexi Západního břehu Jordánu, okupovaného od roku 1967 Izraelem. Podle serveru The Times of Israel (ToI) výzva nemá žádné právní účinky, ale může toto téma dostat do příští agendy izraelských poslanců. Rezoluci kritizovala Palestinská autonomie, jejíž vedení na Západním břehu sídlí, či turecká diplomacie, která ji označila za provokaci podkopávající snahy o mír v regionu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruský útok zranil desítky lidí v Charkově, v Oděse zasáhl historické centrum

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO. Uvedly to místní úřady. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění. Více než čtyřicet zraněných včetně šesti dětí hlásí Charkov, na který okupanti svrhli během dne letecké pumy. Sedm lidí zranili Rusové také při útoku na Čerkasy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pád letadla v Rusku nepřežily desítky lidí

Padesátku obětí na životech si ve čtvrtek vyžádalo zřícení dopravního letadla An-24 na ruském Dálném východu. Údaje o počtu lidí na palubě se nadále mírně liší, nicméně vyšetřovatelé již potvrdili, že pád stroje nikdo nepřežil. Ruské tiskové agentury nejprve informovaly, že letoun zmizel z radarů a dispečeři s ním ztratili kontakt, a později uvedly, že se našly trosky stroje. Úřady mluví o možné chybě posádky i selhání techniky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Íránem se šíří záhadné exploze

Íránské úřady řeší v posledních týdnech sérii záhadných výbuchů a požárů. V zemi hořely bytové domy, ropná rafinerie, letiště či továrna na obuv, píše list The New York Times (NYT) a další média. Teherán veřejně mluví o náhodě a chřadnoucí infrastruktuře, v soukromí ale někteří íránští činitelé zmiňují sabotáž. Za explozemi podle nich může stát izraelská tajná služba Mosad.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...