Diváci v přesile: Rus se u Borodina znovu střetl s Francouzem

Borodino - Rusové si připomínají 200 let od jedné z nejslavnějších bitev 19. století. Bitva u Borodina se spolu se Slavkovem u Brna a belgickým Waterloo počítá mezi klíčové střety, které rozhodovaly o Napoleonově vzestupu a pádu. Rekonstrukci bitvy sledovaly desetitisíce diváků i ruský prezident Vladimír Putin. Diváků prý bylo dokonce skoro více než 7. září 1812 vojáků na bojišti. Borodino leží asi 120 kilometrů západně od Moskvy.

Stejně jako před 200 lety se postavili proti sobě vojáci carského Ruska a císařské Francie - armády generála Michaila Kutuzova a francouzského císaře Napoleona. Do Borodina přijeli milovníci starých bitev nejen z Ruska, ale i z USA, Kanady, Francie, Itálie i Česka. Samotná bitva začala o půl šesté ráno francouzským útokem z jihozápadu a skončila v podvečer. Rekonstrukce se zúčastnilo na dva a půl tisíce vojáků v historických kostýmech, u třiceti kanonů bylo 400 dělostřelců. V roce 1812 v bitvě na přilehlých polích bojovalo čtvrt milionu vojáků. 

Rekonstrukce bitvy u Borodina
Zdroj: ČTK/AP/AP Photo

Byla to největší a nejkrvavější jednodenní bitva z celého ruského tažení. O tom, kdo u Borodina vlastně vyhrál, se dodnes vedou spory. Po dvanáctihodinové řeži zůstalo na bitevním poli ležet podle odhadů až 50 000 ze 135 000 Napoleonových vojáků a až 45 000 ze 125 000 Rusů. Císař sice vstoupil do Moskvy, ale ta byla vypálena a po vynuceném ústupu zbylo z Napoleonovy armády jen torzo. Neúspěšné ruské tažení tak rozhodlo o konci napoleonských válek.

Rusové slaví 200. výročí bitvy s velikým rozmachem, do čela státního výboru na pořádání oslav s rozpočtem ve výši 1,5 miliardy korun se postavil sám prezident Putin. Vše skončí až jízdou ruských kozáků v pařížských ulicích jako v roce 1814.

„Zvýšená pozornost státu dávné minulosti je dobrá věc. Je ale jasné, že hlavní zájem politického vedení tkví v obrodě zkazek o národním hrdinství,“ napsal liberální list Vědomosti a připomněl, jak Putin před volbami vzýval své věrné Lermontovovými verši „zemřít před Moskvou“. Před dvěma stoletími ruské armády došly ještě dále než Rudá armáda za druhé světové války. Síla zbraní udělala z Ruska nejmocnější stát Evropy. Ale v zemi se feudální poměry nezměnily, zavládla konzervativní reakce a ekonomická stagnace, a tak dědictvím vítězství nad Napoleonem byla později porážka v krymské válce v polovině 19. století, upozornil deník a dodal, že ani oslavy nevyčistily okolí borodinského bojiště od načerno postavených vil a chat hodnostářů.

3 minuty
Reportáž Miroslava Karase
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
14:45Aktualizovánopřed 4 mminutami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
09:27Aktualizovánopřed 50 mminutami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským.
01:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
13:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
13:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 13 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 22 hhodinami
Načítání...