Brusel - Ode dneška má formálně Evropská unie svůj vlastní diplomatický sbor s 8 tisíci diplomaty a úředníky. Jeho provoz bude stát ročně v přepočtu 75 miliard korun. Sbor ale prakticky nefunguje, potýká se s vážnými existenčními problémy. Unie totiž pořád ještě nemá schválený rozpočet na příští rok. Hrozí proto, že sedmadvacítka bude muset vznik sboru odložit.
Diplomatický sbor EU za 75 miliard zatím funguje jen na papíře
V době, kdy většina členských států včetně Česka z důvodu šetření zavírá své ambasády, Evropská unie zřídila svůj diplomatický sbor. Takzvaná Evropská služba vnější akce (ESVA), v jejímž čele stojí Britka Catherine Ashtonová, přitom ode dneška funguje v podstatě jen na papíře.
Unie zatím ještě nemá schválený rozpočet na příští rok. Pokud se to nezmění, bude fungovat podle letošního, který s diplomatickým sborem nepočítal. A proto hrozí, že sedmadvacítka bude muset vznik nového úřadu odložit.
Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle už minulý týden v Praze upozorňoval, že vybudování diplomatického sboru může trvat až několik let. Se vznikem nového úřadu počítá loni Lisabonská smlouva.
Kritici navíc zdůrazňují, že diplomatický sbor je zbytečný. Jde o organizaci s 8 tisíci lidmi, který ročně vyjde na 75 miliard korun. Ty se přitom utratí například za obrněné limuzíny pro evropské diplomaty. Speciální auta ochrání před možným teroristickým útokem třeba i šest úředníků na téměř neznámém ostrůvku Vanuatu v Pacifiku.