Australské úřady v pondělí využily mírného deště a přechodného ochlazení k evakuaci či zásobení lidí, kteří byli kvůli ničivým lesním požárům na jihovýchodě země řadu dní odříznuti od světa. Podle hasičů ale není naděje, že by nynější srážky dokázaly největší a nejnebezpečnější požáry zcela uhasit, než teploty v oblasti opět stoupnou. Meteorologové předpovídají, že oteplení přijde nejpozději ve čtvrtek.
Déšť přinesl Austrálii jen částečnou úlevu. Města dusí dým a ke konci týdne se má znovu oteplit
Přestože na východě Austrálie vedro dočasně polevilo a prší, řada měst je i nadále zahalena dýmem. Meteorologové ve státě Victoria uvedli, že viditelnost ve městě Melbourne a okolí je menší než jeden kilometr. V australské metropoli Canbeře je kvůli znečištění ovzduší uzavřena Australská národní galerie i místní univerzita, napsal server BBC News.
Agentura Reuters k tomu poznamenala, že kvalita ovzduší v Canbeře je nyní nejhorší ze všech velkých měst světa. Mnohé úřady a obchody sdělily svým zaměstnancům, aby zůstali doma. Canberra přitom není ohrožena přímo požáry. Leží mezi těmi, které sužují východní pobřeží, a těmi, které zuří více ve vnitrozemí.
Australská národní galerie zdůvodnila své uzavření částečně snahou ochránit díla na výstavě věnované Pablu Picassovi a Henrimu Matisseovi. Jsou mezi nimi i zápůjčky z Picassova muzea v Paříži, včetně portrétů umělcovy manželky Olgy a milenky Marie Thérése. „Uzamčení dveří nám dovoluje snížit možné riziko směrem k veřejnosti, personálu i vystaveným uměleckým dílům,“ uvedla galerie.
Hustý dým také znemožnil chystanou evakuaci asi tří set lidí z pobřežního města Mallacoota, odkud byly v uplynulých dnech pomocí vrtulníků a člunů přepraveny do bezpečí stovky lidí uvězněných na pláži obklopené požáry.
- „Při lesních požárech vzniká velké množství tepla. Hasiči obvykle nemají při těchto velkých požárech možnost místo uchladit. Zásahy se dají dělat jen na místech, kde je dostatek vody. Ve chvíli, kdy jsou mnohametrové plameny, dochází k tomu, že se vysušuje voda v listech, jehličí i trávě. A když tam dojde plamen, už je to suché. Můžeme to přirovnat k hoření vánočního stromečku,“ uvedl v Devadesátce ČT24 Václav Kratochvíl z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.
Živel už má na svědomí 25 lidí
Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí a další dva jsou nezvěstní. Zatím poslední obětí je jednasedmdesátiletý muž, pohřešovaný od 31. prosince. Policisté v pondělí potvrdili jeho smrt.
Jen ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 146 požárů a ve státě Victoria dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již dvě tisícovky domů a osm milionů hektarů porostu. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.
Vláda slibuje miliardy na obnovu
Premiér Scott Morrison v pondělí oznámil vládní pomoc ve výši dvou miliard australských dolarů, v přepočtu 31,5 miliardy korun. Ty by měly být v příštích dvou letech investovány do obnovy budov a infrastruktury zničené požáry. Desítky milionů australských dolarů vláda slíbila postiženým oblastem již dříve. Premiér rovněž řekl, že armáda se snaží využít nynějšího poklesu teplot a dostat potraviny, palivo a vodu do obcí zasažených požáry. Vojáci se také pokoušejí zprůjezdnit zablokované silnice a dozásobit evakuační centra.
Premiér čelil v posledních týdnech kritikám kvůli své reakci na požáry. V době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl s rodinou na Havaji na dovolené. Mnozí také vládě Austrálie, která je největším exportérem uhlí na světě, vyčítají neochotu reagovat na klimatické změny. Premiér ale jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně odmítá.