Designéři chtějí při londýnském bienále ukázat, jak mohou být prospěšní v době pandemie

3 minuty
Události v kultuře: Česká účast na bienále designu v Londýně
Zdroj: ČT24

Český vizuální umělec Petr Stanický vystavuje v Londýně na bienále designu. Jeho dílo a sedmatřicet dalších si kurátoři vybrali z celkem pěti set zaslaných návrhů. Jedním z cílů přehlídky je ukázat, jak v době celosvětové krize způsobené koronavirem mohou být designéři prospěšní. O tom mají svědčit  i čtyři stovky vysazených stromů před Somerset House.

Téměř 250 let vévodí Somerset House centru Londýna. Filmaři ho využili třeba pro natáčení Jamese Bonda. Po jeho schodech se kdysi procházel velitel námořnictva Horatio Nelson, který zvítězil u Trafalgaru.

V 21. století tu umělecká šéfka Londýnského bienále designu provedla vzpouru. Odmítla se řídit starým příkazem architekta a vysadila zde přes čtyři stovky stromů. Na podporu více zeleně do měst.

„V architektonické smlouvě bylo napsáno, že ať se bude dít cokoliv, tak nedávejte žádné živé stromy do dvora. Tak jsem řekla, dáme tam les,“ prohlásila umělecká ředitelka London Design Biennale Es Devlinová. 

Čím se nechal inspirovat český umělec

Londýnské bienále o rok odsunula pandemie. Itálie, Norsko nebo Pákistán se kvůli restrikcím účastní jen přes internet. Vystavovatelé z Evropské unie po dokončení brexitu zažili navýšené papírování. Přesto se český sochař Petr Stanický nenechal odradit. Inspiroval se architekturou Somerset House. 

„Já jsem pracoval s formou okna tak, abych přenesl jeho plášť, který je sám o sobě nádhernej, do místnosti, abychom do něho vstoupili, abychom se stali součástí té architektury okna,“ řekl vedoucí ateliéru Design skla UTB Zlín Stanický.

Jiřičná zde v minulosti postavila schodiště

Stanický není jediným tvůrcem ze Zlínského kraje, který má co dočinění se Somerset House. Architektka Eva Jiřičná narozená ve Zlíně pro něj už před lety postavila jeho slavné schodiště. „Toto je opravdu jediný současný zásah do budovy. Je úžasné po něm stoupat a sestupovat,“ zhodnotil dílo Jiřičné ředitel Somerset House Jonathan Reekie. 

Stromy tu po konci bienále nezůstanou. Budou přesazené do různých londýnských čtvrtí. „Některé části instalací – pokud nebudou vystavené zpět v domovských státech – pak dokonce čeká i recyklace, a to ve snaze být co nejšetrnější k životnímu prostředí,“ zmínil zpravodaj ČT v Londýně Bohumil Vostal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších pět zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 26 mminutami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 10 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 10 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 11 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 14 hhodinami
Načítání...