Davy lidí vyrazily v úterý do ulic Barcelony v rámci národního svátku Den Katalánska (La Diada). Jedenácté září 1714 je dnem, kdy Katalánci přišli ve válce o španělské dědictví o nezávislost. Separatisté výročí stejně jako v minulých letech využili k protestům. Podle policie demonstruje v Barceloně asi milion lidí. Hlavním smyslem manifestace je snaha domoci se propuštění katalánských vůdců.
Den Katalánska ve znamení protestů. Ulice Barcelony zaplnil milion lidí požadujících nezávislost
Kvůli výročí byly do Barcelony povolány policejní posily. Zástupce španělské vlády v regionu požádal minulý týden o 600 mužů, což označil za běžný postup při manifestacích. Statisíce Katalánců, kteří vyšli do ulic, se opírají o referendum z loňského 1. října, ve kterém ovšem hlasovali téměř výhradně příznivci nezávislosti.
Manifestace začala s odkazem na 11. září 1714 tradičně přesně v 17:14 SELČ. V davu bylo vidět množství katalánských vlajek a zněly pokřiky jako „Nezávislost!“.„Doufám v solidaritu s našimi politickými vězni i s našimi politiky a političkami v exilu. A taky s celým Katalánskem. Opravdu v to upřímně doufám,“ řekla jedna z demonstrantek.
„Oslavujeme naše práva a svobody, ale také rozmanitost Katalánska. A je mojí povinností, jak úřednickou, tak osobní, vzpomenout na ty, kteří tu dnes s námi nejsou. Jsou to společenští aktéři a političtí lídři, kteří kvůli svému uvěznění ztratili hlas. Myslím, že je jejich držení nespravedlivé,“ zdůraznila starostka Barcelony Ada Colauová.
„Svoboda by se měla oslavovat jak v ulicích Barcelony, tak v ostatních katalánských městech. Zejména pak svoboda projevu, která každému dovoluje vyjádřit své myšlenky a cíle,“ prohlásil šéf regionálního parlamentu Roger Torrent.
Ve vězení stále zůstává devět katalánských politiků obviněných z pokusu o jednostranné vyhlášení nezávislosti. Dalších sedm před španělskými soudy uteklo do zahraničí. „Milí spoluobčané, na této Diadě nás nesmíte zklamat. Musíme držet všichni pohromadě,“ vzkázal demonstrantům z belgického exilu katalánský expremiér Carles Puigdemont.
Zastánci setrvání regionu ve Španělsku ale kritizují, že si separatisté uzurpují svátek, který má patřit všem Kataláncům. „Říkáme, že Španělsko je Katalánsko a Katalánsko je Španělsko. Nezávislost nechceme,“ zdůraznil zastánce jednotného Španělska Francisco Hurtado.
Nový katalánský premiér je nakloněn rozhovorům s Madridem
Katalánský premiér Quim Torra před týdnem zahájil novou kampaň za nezávislost. Při této příležitosti vyzval Katalánce, aby mohutnou účastí na manifestacích pomohli přimět španělskou vládu k povolení referenda o sebeurčení regionu. Současně zdůraznil, že je ochoten jednat s vládou v Madridu o budoucnosti Katalánska a že odmítá násilí.
Při projevu měl na klopě žlutou stuhu, jíž chtěl vyjádřit podporu devíti katalánským separatistickým lídrům, kteří jsou kvůli své roli v loňském referendu a jednostranném vyhlášení nezávislosti Katalánska ve vyšetřovací vazbě a čelí obvinění ze vzpoury.
Podle průzkumu veřejného mínění, který vládní agentura Centre d'Estudis d'Opinió provedla v červenci, je pro odtržení Katalánska 46,7 procenta obyvatel regionu, kdežto proti jeho vyčlenění ze Španělska se staví 44,9 procenta.
Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez, který se moci ujal v červnu, se ke katalánské otázce staví o poznání smířlivěji než jeho konzervativní předchůdce Mariano Rajoy. Přesto dal jasně najevo, že referendum o odtržení regionu nepovolí a nepřistoupí ani na jednostranné vyhlášení nezávislosti.