Demonstranti v Hongkongu se po dvou týdnech znovu střetli s policií

Hongkong - Po více než dvou týdnech klidu se prodemokratičtí demonstranti v Hongkongu v noci na dnešek znovu střetli s policií. Podle agentury AP potyčky trvaly více než čtyři hodiny a zatčeni byli tři lidé. Ke srážkám s policisty došlo ve čtvrti Mongkok, kde desítky aktivistů uspořádaly protestní pochod v maskách Guye Fawkese, tragického hrdiny katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století. Tato maska, inspirována komiksem V jako Vendeta, je symbolem anarchistických a protikapitalistických protestů po celém světě.

Účastníci hongkongských demonstrací žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání propekingského vůdce Hongkongu Leung Čchun-jinga.
 
Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího správce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. V 1200členném nominačním výboru mají přitom převahu přívrženci čínské ústřední vlády.

Ve středu jedna z hlavních Leungových poradkyň Regina Ipová navrhla, aby hongkongská studentská federace, která organizuje protesty, dostala místa v nominačním výboru.
 
Hongkongští aktivisté více než měsíc okupují klíčová místa ve městě. Na vrcholu protestů přitáhly demonstrace desetitisíce lidí. Počet protestujících ale od té doby klesl na několik set. Studentští vůdci demonstrací nyní zvažují vyslání delegace do Pekingu k rozhovorům o volební reformě. Své plány by podle zpravodajské stanice BBC měli oznámit dnes.