Costu Concordii vyprovodily na poslední plavbu zvony a požehnání

Giglio (Itálie) - Loď Costa Concordia vyplula od italského ostrova Giglio, kde předloni ztroskotala, do Janova. Kolos tažený dvěma remorkéry se pohybuje rychlostí 3,5 kilometru v hodině. Do 350 kilometrů vzdáleného Janova by měl dorazit v neděli. Přímý přenos odtažení Costy Concordie sledujte ZDE.

Poslední přípravné práce před vyplutím Costy Concordie začaly dnes brzy ráno. Po nezbytných technických kontrolách se loď pomocí tažných plavidel pomalu otočila o 90 stupňů tak, aby mohla vyplout směrem k Janovu. Na moře se pak vypravila asi hodinu před polednem.

Odplutí zrezivělého vraku lodi z břehu přihlížely stovky lidí včetně desítek novinářů. Na rozloučenou se na ostrově rozezněly přístavní sirény a také kostelní zvony, lidé na mole tleskali. Na poslední cestu parníku požehnal místní farář Lorenzo Pascuotti. 

Na palubě lodi je během převozu 12 lidí, další technici budou na průběh cesty dohlížet z desítky doprovodných plavidel. Pozornost se bude věnovat zejména tomu, aby z lodi neunikaly žádné chemické látky nebo zbytky paliva, které by mohly poškodit životní prostředí.

Kapitán dálné plavby Jindřich Vodička: „Loď dva a půl roku ležela na boku ve slané vodě. Když se technikům podařilo loď narovnat, byl jsem velice překvapen rozsahem toho poškození. Konstrukční prvky trupu, které zajišťují pružnost a pevnost trupu, jsou narušeny a rozlomení hrozí každým okamžikem.“

Podle Nicka Sloanea, který práce na odtažení lodi řídí, se během první etapy cesty až k severnímu cípu Korsiky nečekají žádné větší problémy. „Potom vyplujeme na otevřené moře a to pro nás bude nejtěžších 48 hodin. Důležité bude hlavně to, abychom měli přesné informace o počasí,“ řekl. Zdárný průběh plavby může ohrozit zejména silný vítr nebo vysoké vlny. Podle dosavadního harmonogramu by měla Costa Concordia do Janova dorazit v sobotu večer, v neděli dopoledne pak vpluje do přístavu.

Poslední přípravy na odtažení Costy Concordie
Zdroj: ČTK/AP/Gregorio Borgia

Výletní loď Costa Concordia s více než 4 200 lidmi na palubě ztroskotala u toskánského ostrova v lednu 2012. Příliš se tehdy přiblížila pevnině, narazila do útesu a začala nabírat vodu. Zemřelo 32 lidí.

Práce na vyzvedávání obří lodi, která má hrubou tonáž kolem 114 000 tun, začaly loni v září, kdy ji technici napřímili. Před týdnem ji pak začali s pomocí systému přídatných nádrží, do nichž tlačili vzduch, zvedat nad hladinu. Podle původních plánů měla Costa Concordia od Giglia odplout v pondělí, kvůli pomalejšímu postupu přípravných prací, které zdrželo počasí, se ale musel start poslední cesty dvakrát odložit. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské útoky v Gaze si vyžádaly mrtvé

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily nejméně dvanáct Palestinců, píše agentura AFP citující civilní ochranu v části enklávy ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda tvrdí, že reagovala na porušení příměří ze strany Hamásu a že údery byly přesně cílené.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vyjádření Vícha jsou ostudná, míní Černochová. Podle Turka helma olympionika nemůže vadit

Náměstek ministra obrany Radovan Vích (SPD) kritizoval diskvalifikovaného ukrajinského skeletonistu Vladyslava Heraskevyče, který chtěl nastoupit s helmou s portréty zabitých ukrajinských sportovců. Vích je označil za vojáky, i když tam byli zobrazeni i civilisté. Podle exministryně obrany Jany Černochové (ODS) je vyjádření „ostudné“. Podle poslance Filipa Turka (za Motoristy) by sport měl být politicky neutrální. Poslanec Jiří Mašek (ANO) považuje diskvalifikaci za oprávněnou. Dle poslance Ivana Bartoše (Piráti) je řada věcí přetavována do „jakoby ruského narativu“.
před 6 hhodinami

Partnerství USA a Slovenska je strategické, uvedl Pellegrini po schůzce s Rubiem

Partnerství Slovenska a Spojených států je strategické a politické a přináší výsledky v obraně, bezpečnosti a při spolupráci v energetice, napsal na síti X slovenský prezident Peter Pellegrini, který v neděli přijal amerického ministra zahraničí Marca Rubia při jeho návštěvě Bratislavy. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) po jednání s Rubiem mimo jiné řekl, že Slovensko má zájem navýšit dřívější objednávku amerických stíhaček F-16.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Írán mluví o kompromisech, rakety jsou ale tabu

Írán je připraven na ústupky v rozhovorech o jaderné dohodě, pokud budou Spojené státy ochotny jednat o zrušení sankcí, řekl BBC náměstek íránského ministra zahraničí Madžíd Ravánčí. O výrobě balistických střel ale Teherán diskutovat odmítá. Obnovené rozhovory s Washingtonem mají pokračovat v úterý v Ženevě.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Cílem Ruska není dosáhnout míru, řekla v Mnichově Kallasová

Rusko se nezastaví na Donbasu a jeho cílem není dosáhnout míru, proto Evropa zvyšuje výdaje na obranu, řekla v projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová. Předseda konference Wolfgang Ischinger v závěrečné řeči uvedl, že výsledek ruské války na Ukrajině je pro Evropu existenční otázkou, která určí budoucnost celého kontinentu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ukrajinského exministra energetiky zatkli ve vlaku při útěku ze země

Bývalý ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko byl dopaden Národním protikorupčním úřadem Ukrajiny (NABU) při pokusu o překročení hranic. Úřady politika zatkly v souvislosti s korupčním skandálem Midas v energetickém sektoru.
před 10 hhodinami

Trumpova vláda navzdory soudní ochraně deportovala devět lidí do Kamerunu, píší NYT

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tajně deportovala devět lidí do Kamerunu, uvedl v sobotu deník The New York Times (NYT). Učinit tak měla navzdory tomu, že je před tím měla chránit opatření amerických soudů. Žádný z deportovaných přitom z Kamerunu nepochází.
před 19 hhodinami

Americké ministerstvo zaslalo zákonodárcům dopis o začernění v Epsteinových spisech

Americké ministerstvo spravedlnosti poslalo zákonodárcům dopis týkající se začernění v dokumentech vztahujících se k zesnulému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. Napsal o tom server Politico.
před 21 hhodinami
Načítání...