Čokoládové město - Afričané vydělávají jmění v Číně

Peking - Čínský export dál roste, podle státního statistického úřadu vyvezl Peking v loňském roce zboží za víc jak 1,5 bilionu dolarů, což je o třetinu víc než v roce 2009. K růstu stále více přispívají africké země. Jejich podnikatelé opouštějí tradiční obchodní střediska v jihovýchodní Asii a Dubaji a stěhují se do Číny, aby zde vydělali na dovozu zboží do Afriky.

Devadesát procent zboží na pultech afrických obchodů je z Číny. To sice není nejlepší pro rozvoj afrického hospodářství, ale kdo může, snaží se na dovozu z Číny přivydělat. Vývozci v Číně vydělávají až 50 tisíc dolarů měsíčně. 

I proto dvě hodiny vlakem od Hongkongu vzniklo takzvané Čokoládové město, jak Číňané přezdívají čtvrti jihočínského Kuang-čou. Je to taková malá Afrika v Číně. Žije tu asi 100 tisíc Afričanů. Ti zde nakupují, co se dá, a vyvážejí to do svých zemí. Podnikatel z Nigérie Delaw si takovou práci pochvaluje: „Číňané se učí obchodovat od nás. My jim ukážeme, jak mají přizpůsobit zboží, aby se dalo v Africe prodat.“ 

Reportáž Tomáše Etzlera (zdroj: ČT24)

Po přívalu Afričanů do Číny zdejší úřady ale zpřísnily vízové podmínky. Mnoho Afričanů tu proto žije ilegálně a vláda jich koncem minulého roku tisíce deportovala. Emigranti si stěžují na špatné zacházení a rasismus ze strany úřadů. Nedůvěru mezi oběma stranami zvyšuje i obrovská expanze čínských státních podniků v Africe.