Washington – Hillary Clintonová požádala americké ministerstvo zahraničí, aby zveřejnilo její úřední e-maily, které poslala během svého působení ve funkci šéfky diplomacie USA ze svého soukromého účtu. Posíláním úřední komunikace ze soukromé adresy porušila federální zákony.
Clintonová žehlí problém s maily, chce je nechat zveřejnit
Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů hodlá přezkoumat elektronickou komunikaci Clintonové kvůli vyšetřování útoku na americký konzulát v libyjském Benghází z roku 2012. Výbor Kongresu proto Clintonovou vyzval, aby své e-maily předložila.
-
Pravice se podle amerických médií snaží prezentovat Clintonovou a jejího manžela Billa jako pár nerespektující zavedená pravidla a využít její e-mailový přehmat v blížící se volební kampani. „Američané si zaslouží znát veškerá fakta,“ komentoval požadavek výboru šéf sněmovny John Boehner.
Politička v reakci na požadavek kongresového výboru vyzvala ministerstvo zahraničí, jemuž elektronickou komunikaci předala, aby ji zveřejnilo. „Chci, aby veřejnost viděla mé e-maily. Požádala jsem ministerstvo zahraničí, aby tak učinilo. Slíbili, že je kvůli zveřejnění prozkoumají co nejdřív,“ napsala jedna z horkých kandidátek demokratů pro příští prezidentské volby na Twitteru.
Clintonová vystavila choulostivé informace riziku hackerského útoku
Používat soukromý e-mail pro úřední komunikaci je podle expertů možné pouze v případech nouze. Podle svého mluvčího však politička naplnila literu i duch zákona, když úřední komunikaci ve své schránce archivovala.
Její předchůdci v úřadě Colin Powel a Condoleeza Riceová používali ke své korespondenci soukromý i úřední účet, Clintonová na rozdíl od nich posílala maily výhradně prostřednictvím soukromé schránky. Podle agentury AP byl server pro její emailovou adresu umístěn přímo v jejím domě. Odborníci tento přístup kritizují – vysoce citlivé informace o zahraniční politice USA se ocitly v ohrožení hackerského útoku.
Americké zákony navíc jasně říkají, že veškerá komunikace vládních úředníků je považována za vládní záznamy. Z toho důvodu musí být archivovány, aby k nim měli přístup historici, parlamentní výbory a média (vyjma tajných informací). Clintonová podle svých spolupracovníků očekávala, že její e-maily budou automaticky archivovány, protože směřovaly do dalších vládních účtů.
Teprve před dvěma měsíci bylo 55 000 stran elektronické pošty Clintonové přepsáno a předáno úřadům. Podle jakých kritérií byla pošta vybírána, není známo.
Hillary Clintonová, někdejší senátorka za New York, zastávala funkci americké ministryně zahraničí v letech 2009 až 2013. V současnosti je považována za jednu z favoritek demokratů pro nadcházející prezidentské volby v roce 2016. Svou kandidaturu nicméně zatím oficiálně neoznámila.
Současný ministr zahraničí USA John Kerry používá podle New York Times ke své elektronické komunikaci výhradně úřední e-mail.