Civilisté v syrské Manbidži mohou znovu dýchat. Lidské štíty jsou mimo zajetí

Několik stovek civilistů se dostalo ze zajetí islamistů v syrské Manbidži. Radikálové je dříve odvlekli jako lidské štíty při ústupu ze strategického centra na severu země. Milice za pomoci koalice v čele se Spojenými státy bojovaly o město přes dva měsíce. Poslední radikálové z města údajně utekli.

S džihádisty v posledních měsících o Manbidž bojovaly arabské a kurdské síly podporované USA, známé jako Demokratické síly Sýrie (SDF). Mluvčí SDF Šarfán Darvíš už v pátek agentuře Reuters řekl, že koaliční oddíly osvobodily více než 2000 civilistů, které džihádisté při ústupu z města unesli.

Darvíš během soboty potvrdil, že „části (unesených) civilistů se podařilo utéci během cesty do Džarábulusu (bašta IS severně od Manbidže), další byli propuštěni na svobodu“. Nemohl ale potvrdit, že osvobozeni byli všichni zajatí civilisté z Manbidže.

Civilisté v rozbořených ulicích Manbidže
Zdroj: Reuters

Město Manbidž leží u turecké hranice a vede jím trasa, kterou IS využíval pro zásobování svých jednotek v dalších částech Sýrie. Boje o Manbidž začaly v květnu a po prvním rychlém postupu okolím města se zpomalily kvůli ohledům na civilisty. Před týdnem SDF ohlásily, že je Islámský stát v Manbidži poražen a ve městě zbyly jen malé skupinky radikálů. V pátek pak mluvčí SDF oznámil, že koalice SDF získala nad Manbidží plnou kontrolu.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo od začátku ofenzivy v Manbidži a okolí zabito 437 civilistů, z toho 105 dětí. Za stejné období padlo v bojích o Manbidž 299 členů SDF a na druhé straně 1019 džihádistů.

Islámský stát vyhnán z dalšího strategického místa (zdroj: ČT24)
  • Syrská revoluce začala v roce 2011 poklidnými demonstracemi proti režimu prezidenta Bašára Asada. Studenti se tehdy inspirovali arabským jarem.
  • Celostátní povstání nakonec přerostlo v roce 2012 v občanskou válku, v níž proti sobě stojí vládní vojska, umírnění povstalci a radikálové včetně Islámského státu.
  • Konflikt si podle OSN vyžádal přes 250 tisíc obětí. Syrské centrum pro politický výzkum hovoří o téměř půl milionu mrtvých.
  • Z někdejších 22 milionů obyvatel je dnes 45 procent uprchlíky. Přes 6 milionů zůstává uvnitř Sýrie, více než 4 miliony utekly do zahraničí.