Čína bez milosti popravila vězněného Brita

Peking - Akmal Shaikh je po smrti. Třiapadesátiletý duševně nemocný Brit pákistánského původu byl dnes kolem půl šesté ráno v Urumči popraven - zřejmě střelou do týla - poté, co ho soud uznal vinným z pašování drog. Jedná se o první popravu Evropana v Číně za posledních 58 let. Podle pekingského zpravodaje ČT Tomáše Etzlera odmítly čínské úřady uvést, kde tělo je a zda bude pohřbeno do 24 hodin. Proti popravě ostře vystoupily organizace na ochranu lidských práv a evropská sedmadvacítka, osobně i britský ministerský předseda Gordon Brown; britské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo čínskou velvyslankyni ve Velké Británii.

„Jsem pobouřen a zklamán, že naše naléhavé žádosti o milost nebyly vyslyšeny,“ uvedl Brown v prohlášení. Zvláštní znepokojení vyjádřil nad tím, že nebylo nijak vyšetřeno zdraví odsouzeného. Čínský nejvyšší soud ale sdělil, že skutečnosti uvedené britskou stranou nestačily k tomu, aby bylo možno prokázat, že Shaikh trpí duševní poruchou. Sinolog Martin Kříž ve Studiu 6 uvedl, že čínské soudy málokdy přihlížejí na duševní nemoc jako na polehčující okolnost.

EU popravu ostře odsoudila

„EU odsuzuje nejrozhodnějším způsobem popravu Akmala Shaikha,“ uvedlo v prohlášení švédské předsednictví evropské sedmadvacítky. Hluboce lituje skutečnosti, že Čína nevyslyšela opakované výzvy z EU, aby Brita nepopravovala. „EU je přesvědčena, že zrušení trestu smrti je integrální součástí respektu k lidským právům a ochraně lidské důstojnosti,“ uvedlo za unii švédské předsednictví.

Roseann Rifeová, Amnesty International:

„Skutečně nás děsí fakt, že Čína neuplatnila své vlastní zákony, které se vztahují na případy duševně chorých obžalovaných.“

„Čínská justice postupovala v tomto případu v přísném souladu se zákonem,“ sdělila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü při pravidelné tiskové konferenci s tím, že Čína plně respektovala práva obžalovaného na odvolání. „Vyjadřujeme naši hlubokou nespokojenost s britskými obviněními a odmítáme je,“ dodala a vyjádřila naději, že tento kriminální případ nepoškodí britsko-čínské vztahy. „Zločiny jsou posuzovány před zákonem stejnou měrou, ať je státní příslušnost jakákoli,“ konstatoval soud. Ujistil, že trest smrti v případě zvláště těžkých a nebezpečných zločinů týkajících se drog působí odstrašujícím příkladem a zločinům brání.

Nepomohla ani poslední britská žádost o milost

Ještě v pondělí se Velká Británie naposledy pokusila popravě zabránit. Vyzvala Čínu, aby udělala dobré gesto. Čína už předtím odmítla všechny předchozí pokusy o odvolání i žádosti o milost. Odmítnuti byli Shaikhovi bratranci, kteří se v pondělí pokusili ještě o poslední odvolání a požádali čínské úřady o milost. Shaikha navštívili ve vězení a on se až od nich dozvěděl, že má být brzy popraven. Neuspěl ani Brown, neboť žádostem o milost podaným těsně před popravou Peking prakticky nikdy nevyhoví. V Číně je každý rok popraveno více lidí než ve všech ostatních zemích uplatňujících trest smrti dohromady.

Jak uvedl londýnský spolupracovník ČT Ivan Kytka, možnosti odvety a sankcí vůči Číně ze strany Velké Británie jsou velmi omezené.

Víra ve splnění snu o hudební kariéře byla Shaikhovi osudná

Původem Pákistánec Akmal Shaikh byl zadržen v roce 2007 poté, co u něj při příletu z Tádžikistánu policie našla téměř čtyři kilogramy heroinu. K trestu smrti byl odsouzen v říjnu 2008 při procesu, který trval pouze půl hodiny. Jeho rodina v Londýně tvrdí, že ho do Číny vylákali dva neznámí muži, kteří mu slíbili, že mu pomohou odstartovat kariéru v populární hudbě.

Británie obvinila Čínu, že nevzala v úvahu Shaikhův duševní stav. Čína ale tvrdí, že jeho případ byl řešen v souladu se zákonem. Pašování drog je podle čínského ministerstva zahraničí vážným trestným činem a práva obžalovaného byla plně zajištěna. Třiapadesátiletý muž byl v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Urumči popraven střelou do týla, podle některých zdrojů smrtící injekcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA oznámily vojenskou pomoc Ukrajině za 500 milionů dolarů

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve čtvrtek na schůzce takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na letecké základně Ramstein oznámil další balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 500 milionů dolarů. Další balíčky slíbily podle něj Norsko či Dánsko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku schůzky řekl, že v zájmu Spojených států je stát po boku Ukrajiny.
13:11Aktualizovánopřed 1 mminutou

Bombu z války nalezenou v Drážďanech se povedlo zneškodnit

Leteckou bombu z druhé světové války, kterou dělníci ve středu našli při demolici zbytků zříceného mostu Carolabrücke, se pyrotechnikům podařilo zneškodnit, uvedla stanice MDR. V centru města proběhla ve čtvrtek brzy ráno evakuace lidí z kilometrové zóny kolem bomby. Oblast, která zahrnuje celé historické jádro města i jeho bezprostřední okolí, muselo podle úřadů opustit asi deset tisíc lidí. Policie zónu v 9:15 uzavřela a pak ji prohledávala, aby zjistila, jestli v ní někdo nezůstal.
08:47Aktualizovánopřed 7 mminutami

Požáry zničily dům Brodymu či Hiltonové, Oscar odložil nominace

Herci, hudebníci a další celebrity jsou mezi desítkami tisíc lidí, kteří museli ve středu uprchnout před dosud nejničivějšími požáry v moderní historii Los Angeles. Řadě slavných osobností shořel dům. Kvůli přetrvávajícím požárům odložila americká Akademie filmového umění a věd oznámení nominací na Oscary, zrušeny byly také další akce v Hollywoodu.
před 1 hhodinou

Nejničivější požáry v historii Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
05:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bývalý informátor FBI dostal za lži o Bidenovi a jeho synovi šestiletý trest

Bývalý informátor amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který se přiznal, že lhal o aktivitách prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera kolem ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings, ve středu dostal u soudu šestiletý trest. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů.
před 5 hhodinami

Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách

Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
před 7 hhodinami

Nadšení Syřanů ze svobody brzdí strach z islamizace

Do Sýrie se po pádu režimu diktátora Bašára Asada krok za krokem vrací normální život. Symbolem změn je i letiště v Damašku, které po letech sankcí obnovuje mezinárodní provoz. Opatrnou euforii obyvatel ale zastiňují obavy z plánů vládnoucích islamistů i stav země zničené dlouholetou občanskou válkou.
před 8 hhodinami

Ruský úder na Záporoží nepřežilo třináct lidí

Při ruském vzdušném útoku na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny bylo zabito nejméně třináct lidí, informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Úřad ukrajinského generálního prokurátora informoval o tom, že kromě toho bylo při úderu zraněno 63 lidí. Záchranné akce na místě už skončily.
před 14 hhodinami
Načítání...