Churchillův pochvalný text o Benešovi se vydražil za 275 tisíc

New York - Strojopisná analýza z roku 1931, v níž Winston Churchill mimo jiné ocenil Edvarda Beneše, se v newyorské aukci prodala za téměř 275 000 korun (14 000 dolarů). Churchill v textu označil Beneše za důvtipného a odvážného odbojáře, vojáka a státníka. Dražený desetistránkový dokument, který Churchill upravil stylisticky i pravopisně početnými, ručně psanými poznámkami, se týká návrhu celní unie mezi Rakouskem a Německem. Obsahuje i zárodek Churchillova slavného poválečného projevu o „železné oponě od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu“.

Churchill zařadil Československo na přední místo mezi státy, které si jako ochránce své nedávno získané nezávislosti vybraly Francii.

Odhadní cena Churchillova textu, který obsahuje řadu rukopisných poznámek, se pohybovala od 5 000 do 7 000 dolarů. O dokument se však přetahovali dva vážní zájemci a rychlé příhozy vedly k vysokému nárůstu ceny. Text je podle expertů hodnotný také proto, že obsahuje zárodek Churchillova slavného poválečného projevu o „železné oponě od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu“.

Československo v textu Churchill ocenil jako čerstvý, nový a „vysoce demokratický stát“, který není „tyranem nelichotivého starého světa, ale osvobozeným vězněm“. Solidní československá armáda a moudří vůdcové typu Beneše „vytvoří hráz jakémukoli rakousko-německému bloku nebo případnému anšlusu“, tedy splynutí obou zemí, napsal Churchill osm let předtím, než Hitler rozpoutal válku.

S aukční přirážkou a dalšími poplatky neznámý kupec za dílo zaplatí 17 500 dolarů.