Cestou k omezení potratů je sexuální výchova, ne zákon, zdůvodňuje aktivistka protesty v USA

3 minuty
Tisíce žen a mužů v USA protestovaly za zachování práva na potraty
Zdroj: ČT24

Na víc než 660 místech ve Spojených státech v sobotu pochodovali aktivisté a aktivistky bojující za možnost volby – tedy za zachování práva na umělé přerušení těhotenství. Potraty jsou v USA legální 48 let. Jenže se změnilo složení Nejvyššího soudu a konzervativní státy v čele s Texasem se to snaží zvrátit. Přicházejí s legislativou, která jejich provádění velmi výrazně omezuje. Právě to vyvolalo mnohatisícové víkendové demonstrace.

Mnohé Američanky tvrdí, že konzervativní politici jim teď jejich práva na volbu umělého přerušení těhostenství berou. Demonstrovat kvůli tomu vyrazila například i Dana – dcera emigrantů z Československa. Poprvé takto protestovala, když jí bylo šestatřicet. Tvrdí, že situace ji donutila vyrazit do ulic i teď, o třicet pět let později.

„Velká část lidí si přeje, aby toto bylo bezpečné a legální. Bezpečné je to zásadní slovo. Moje matka podstoupila ilegální potraty. To nebylo bezpečné,“ vysvětluje.

Dana přišla s manželem a dcerou Nicole. Ta přiznává, že měla na víkend jiný program. Změnila ho ale, protože se jí vůbec nelíbí zákon přijatý v Texasu. Podle něj je umělé přerušení těhotenství možné jen do šestého týdne. V té době ale většina žen ještě ani neví, že jsou těhotné.

„Nikomu se potraty nelíbí. Každý chce, aby jich bylo méně. Cestou k tomu je ale sexuální výchova, antikoncepce a vzdělávání mužů, ne omezení ženských těl zákonem,“ říká Nicole.

Pochod demonstrantů vyrazil od Bílého domu k Nejvyššímu soudu. Aktivistům se nelíbí, že jeho senát okamžitě nezrušil texaský zákon omezující potraty. Ten totiž považují za protiústavní.

A na pochod opět vyrazila také veteránka protestů za práva žen Barbara. Do budoucna se nedívá s optimismem. Na demonstrace přesto chodí víc než padesát let. Se sarkasmem v hlase říká, že už mnohé vybojovala. „Ženy teď například mohou hrát golf. To byla jedna z mých prvních demonstrací, aby měly ženy právo vstupu na veřejná golfová hřiště. Už můžeme mít i kreditní kartu. Za to jsem taky dřív demonstrovala, abychom mohly mít půjčky na vlastní jméno,“ vysvětluje.

Na Barbaru navazují mladé aktivistky, které novou legislativu vznikající především na konzervativním jihu považují za snahu mužů ovládat jejich životy.

„Nemohou nám ženám říkat, co máme dělat se svými těly. Nikdy a z žádného důvodu,“ říká další účastníce pochodu Lindsey.

Ministerstvo spravedlnosti napadlo texaský zákon u státních i federálních soudů. Žádá okamžité pozastavení jeho účinnosti a následně zrušení. Naopak zákonodárci blízcí hnutí pro-život, tedy proti potratům, plánují podobnou legislativu brzy prosadit i v dalších amerických státech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 7 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 8 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 15 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 18 hhodinami
Načítání...