Černobyl - turistický zájezd za radiací

Černobyl/Praha - Od černobylské havárie uplynulo už více než čtyřiadvacet let a svět na událost pomalu zapomíná. V oblasti však stále žijí lidé, kteří se musejí každý den vypořádávat s následky největší jaderné katastrofy. Ukrajina, Bělorusko i Rusko stále nesou břímě pokračujících nákladů na dekontaminaci a léčení nemocí způsobených černobylskou havárií. Stopy po ozáření zřejmě dodnes nesou děti z přilehlých oblastí. Většinou se totiž jedná přímo o potomky likvidátorů katastrofy. Jaká je současná situace v této severoukrajinské oblasti, se ostatně může přesvědčit každý z nás – z Kyjeva se do Černobylu, Pripjatě i přímo k sarkofágu pořádají turistické zájezdy.

Dodnes je kolem místa havárie zóna, kterou vytvořili vojáci už v prvních týdnech po havárii. Ohraničená oblast má v průměru šedesát kilometrů. Do osmnácti let je zde zakázáno žít a i proto je většině z dvou set padesáti zdejších obyvatel přes sedmdesát a oblast pomalu vymírá. Jedinou výjimku tvoří jedenáctiletá dívka, která se přímo v zóně narodila. Kontaminace ovšem není jen čistě v zóně. Ivankovská oblast, kde je normálně povoleno bydlet, vykazuje spoustu patologií různého druhu. Zdejší děti se zdají být apatičtější a celkově unavenější, jak se shodují nejrůznější lékaři. Rodiny si zde založili povětšinou vojáci, kteří jako mladí patřili mezi likvidátory havárie.

Výzkum zde provádí doktor Bandeževskij, někdejší doktor Gomelského medicínského institutu, který byl po podobných snahách a šesti letech vězení vyhoštěn z Běloruska. Rád by zde zavedl celoplošný program, který by zkoumal kontaminaci a s ní spojené poruchy srdce a nervové soustavy. Z této oblasti, naoko běžných ukrajinských vesnic, se často dovážejí nejrůznější výrobky ke každodenní spotřebě. Není tedy nereálné koupit například v Kyjevě kontaminované mléko, což by však zdravému člověku uškodit nemělo.

18 minut
Rozhovor s Václavem Vašků a Lucií Tomanovou
Zdroj: ČT24

Pripjať

- k r. 1986 50 000 obyvatel, převážně pracovníci elektrárny s rodinami, věkový průměr nepřesahoval 30 let

- evakuované bezprostředně po havárii, obyvatelé si odnesli jen to nejnutnější, dnes město duchů s prádlem na šňůrách a výrobky v obchodech

Server www.pripyat.com se snaží sdružit všechny, kteří jsou s černobylskou havárií nějak spjati. Krom virtuálního města, kde se každý může registrovat na svém místě, kde před havárií žil, a podívat se, jak jeho dům vypadá dnes, však zdejším lidem nic nepřináší. Organizované zájezdy do oblasti sice přinášejí popularitu, ale žádné peníze. Možnost vydat se do Černobylu nabízejí od roku 1998 nejrůznější cestovní kanceláře všude po světě. Každý tak může na vlastní oči spatřit místo, kde se ona událost stala. Speciální kyjevská agentura vás zaveze přímo do městečka Černobyl a odtud se lze vydat až k reaktoru. Radiace zde stokrát přesahuje běžnou hodnotu, přesto vás nikdo nevybaví speciálním oblekem ani dozimetrem. Krátkodobý pobyt by totiž neměl mít zásadní vliv na lidský organismus. Doporučeno je pouze vzít si roušky proti vdechnutí radioaktivních částic a před návratem do auta si oklepat boty, kvůli ozářenému prachu. V zamořené oblasti se však nacházejí i místa, kde radiace přesahuje běžnou normu i tisíckrát. Do slavného „Ryšavého lesa“ je proto přístup stále zapovězen.

Dodnes se přesně neví, kolik paliva v reaktoru zůstalo. Oficiální sovětská verze, přijatá celým světem, mluví o pouhých třech až pěti procentech, které unikly do ovzduší a rozptýlily se po celém světě. Zbytek by měl být stále na místě, což se ovšem snaží vyvrátit další verze, které hovoří i o nulovém zbytku. Protože do betonového sarkofágu, ukrývajícího poškozený čtvrtý blok, začíná zatékat voda, snaží se přes něj Ukrajinci postavit novou konstrukci, jakýsi dóm. Problémy v oblasti, která před čtyřiadvaceti lety šokovala celý svět, tedy stále nekončí.

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Jde o nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky a jedinou havárii stupně 7, tj. nejvyššího stupně podle mezinárodní stupnice jaderných událostí INES. Během riskantního pokusu tehdy došlo k přehřátí a následné explozi reaktoru a do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, východní Evropou a Skandinávií.

  • Děti z postižené oblasti autor: Václav Vašků, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1776/177549.jpg
  • Záběry z Ivankovské oblasti autor: Václav Vašků, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1776/177550.jpg
  • Vysloužilé vozy z likvidace autor: Václav Vašků, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1776/177551.jpg
  • Opuštěna tělocvična v Pripjati autor: Václav Vašků, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1776/177552.jpg
  • V Pripjati vše zůstalo na svém místě autor: Václav Vašků, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1776/177553.jpg
  • Pomník obětem Černobylu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1603/160216.jpg
  • Opuštěná Pripjať dnes autor: Václav Vašků, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1776/177557.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěVe Vatikánu pokračuje volba papeže

Ve Vatikánu pokračuje konkláve. Kardinálové se ráno shromáždili v Sixtinské kapli, kde se volba nového papeže koná. Eventuální zvolení 267. papeže v dějinách katolické církve oznámí bílý kouř z komína umístěného nad Sixtinskou kaplí.
před 8 mminutami

Rusko porušilo jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Žádné drony ani rakety ale údajně nevyslalo. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků.
06:13Aktualizovánopřed 45 mminutami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 1 hhodinou

V pákistánském Láhauru se ozval výbuch, země pozastavila provoz letišť

Napětí mezi Indií a Pákistánem přetrvává. V pákistánském městě Láhaur se podle agentury Reuters ozval hlasitý výbuch a země pozastavila provoz některých letišť. Znepřátelené státy ale zatím neoznámily žádné další útoky. Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf ve středu večer vystoupil s projevem, ve kterém Indii pohrozil odplatou. Neřekl ale, kdy by měla nastat, a naznačil, že Indie zaplatila už ztrátou několika letounů.
před 2 hhodinami

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 13 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 14 hhodinami
Načítání...