„Bulharský Palach“ podlehl v nemocnici těžkým popáleninám

Varna - Šestatřicetiletý Plamen Goranov, který se před dvěma týdny pokusil upálit, zemřel v nemocnici na mnohačetné popáleniny. Ty utrpěl na téměř 80 procentech těla. Jeho případ vyvolal mezi Bulhary velkou vlnu emocí. Stav Goranova byl od počátku kritický, zůstával v umělém spánku a lékaři mu nedávali mnoho nadějí na přežití. Goranov byl druhým ze tří Bulharů, kteří se pokusili o sebevraždu upálením na protest proti neutěšeným politickým poměrům a vysokým životním nákladům.

Goranov na sebe před varenskou radnicí vylil hořlavinu z jednoho ze dvou kanystrů, které si na náměstí přinesl. Svým činem protestoval proti údajné zkorumpovanosti místní správy včetně starosty Varny Kirila Jordanova. „Až do soboty jsme měli situaci pod kontrolou. Dva dny nemusel být připojen k dýchacímu přístroji a to nám dalo naději. Pak ale přišly vážné komplikace. Ty popáleniny byly opravdu hluboké,“ Ivaylo Vazharov, ředitel nemocnice ve Varně.

První tragickou oběť si protesty vyžádaly 19. února, kdy se ve městě Veliko Trnovo upálil psychicky nemocný muž. O den později se ke svému činu odhodlal Goranov, jehož příklad o týden později ve městě Radnevo v centrálním Bulharsku následoval třiapadesátiletý muž. Ten nyní vzdoruje těžkým popáleninám v místní nemocnici.

Plamen Goranov
Zdroj: ČT24/Novinite.com

Místní média Goranova označovala za „bulharského Palacha“. „Masivní bulharské demonstrace proti vysokým cenám energií, vládě, chudobě a politickým poměrům v zemi mají svého Jana Palacha,“ napsal v komentáři ke Goranovovu činu bulharský server Novinite.

Policie: Muž vzplanul omylem

Bezprostředně po Goranovově činu se v médiích objevilo několik policejních verzí o motivu sebeupálení, které ale úřady vzápětí odvolaly. Podle jedné z nich muž vzplanul omylem, když se pokoušel zapálit kartonovou figurínu starosty Jordanova. Podle jiné byl Goranov opilý. Svědci ale uvedli, že jednání Goranova nevzbuzovalo žádné pochyby o tom, že se chtěl upálit. V jeho krvi navíc nebyly zjištěny žádné stopy alkoholu.

Rozhovor s Martinem Ježkem (zdroj: ČT24)