Britské úřady prověřují majetek ženy ázerbájdžánského bankéře, utrácela miliony

9 minut
Britské úřady prověřují majetek ženy ázerbájdžánského bankéře, utrácela miliony
Zdroj: ČT24

Británie tvrdě postupuje proti praní špinavých peněz ze zahraničí na svém území. Manželku bývalého ázerbájdžánského bankéře soud jmenoval jako první z podezřelých, která musí vysvětlit původ svého britského mnohamilionového majetku. Jinak hrozí, že o něj přijde. V Británii žije na vízum pro bohaté investory.

Ještě před několika lety byl její domov Ázerbájdžán a Baku, které zbohatly díky ropě. Potom musela manželka tamního a teď už za zpronevěru odsouzeného státního bankéře vyměnit svou rodnou vlast za Londýn.

Manžel Hadžijevové Cahangir Hadžijev byl od roku 2001 až do své rezignace v roce 2015 šéfem Mezinárodní banky Ázerbájdžánu (IBA). Rok poté byl odsouzen na 15 let vězení za podvody a zpronevěru.

Zamia Hadžijevová se odstěhovala do exkluzivního centra Londýna, kde na nemovitost dosáhnou jen multimilionáři. „Tady máme velmi významné budovy. Mohou si to dovolit jen bohatí. Má se za to, že Východoevropané jsou ti, kteří na ně dosáhnou nejsnáze. Myslím, že si lidé najdou cestu, jak své peníze do Británie dostat,“ uvedl v březnu 2014 realitní makléř Gary Hersham.

Pětapadesátiletá žena v domácnosti Hadžijevová se stala prvním terčem vyšetřování v rámci protikorupčních zákonů namířených proti zahraničním činitelům podezřelým z praní špinavých peněz v Británii.

Zákony byly zavedeny minulý rok s cílem omezit pověst země – a především její metropole – jako ráje pro nelegálně získaný majetek. Norma úřadům umožňuje zabavit majetek osobám podezřelým z korupce či napojení na organizovaný zločin, pokud dotyční nemohou prokázat, že svůj majetek nabyli zákonnou cestou.

Hadžijevovou prozradily nákupy v astronomických částkách

„Hadžijevová na sebe upozornila astronomickými částkami za nákupy. Za posledních deset let si pořídila jen v luxusním obchodním domě Harrods zboží v přepočtu za téměř půl miliardy korun. Denně dokázala utratit přes 4 miliony korun. Pořídila si i dvě nemovitosti za 650 milionů korun: Rodinné sídlo a golfové hřiště,“ uvedl londýnský zpavodaj ČT Bohumil Vostal.

Hadžijevová u soudu usilovala o to, aby zůstala v anonymitě. Spor ale prohrála. Média během jednání argumentovala tím, že veřejnost má právo znát všechna fakta.

NCA zabavuje majetek cizincům s pochybným původem jejich bohatství

Vyšetřovatelé britského Národního kriminálního úřadu (NCA) soudí, že do nemovitostí v Británii byly investovány miliardy liber pocházející z trestné činnosti.

NCA v součanosti řeší dalších 68 případů. I když aktuálně kvůli zhoršení britsko-ruských vztahů po kauze novičok se nejvíc citují hlavně případy podezřele nabytého jmění některých ruských oligarchů, britská agentura vzkazuje, že vyšetřuje i řadu politicky exponovaných osob napojených na organizovaný zločin z Afriky i Asie.

NCA zabavuje majetek cizinců, u nichž je původ jejich bohatství pochybný. „Zabavený majetek se pak může prodat a jeho hodnota připadne buď Velké Británii, nebo pokud to bude na místě, se může vrátit zemi původu,“ uvedl ředitel vyšetřování ekonomických zločinů NCA Donald Toon.

Pro tuto a budoucí kauzy je zásadní, že vyšetřovatelé získali informace i z britských Panenských ostrovů. Patří mezi offshorové daňové ráje. Po kauze Panama Papers ale o svou pověst neprůhledného sejfu začínají přicházet.

Načítání...