Bílý dům odpoví na žalobu proti Trumpovi. Podle prezidenta se celá věc demokratům vymstí

Bílý dům už připravuje formální námitku proti zahájení procedury ústavní žaloby na prezidenta. Oznámil to Donald Trump, který se ale zároveň domnívá, že demokraté mají ve Sněmovně reprezentantů dost hlasů k tomu, aby jeho vyšetřování prosadili. Trump také řekl, že ještě neví, zda bude ve věci ústavní žaloby s Kongresem spolupracovat, aby hájil své kroky, které demokraty k zahájení impeachmentu vedly.

Donald Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. V něm šéf Bílého domu na svého ukrajinského protějška naléhal, aby vyšetřoval syna jeho politického rivala a možného budoucího protikandidáta v prezidentských volbách, demokrata a někdejšího viceprezidenta Joea Bidena.

Vedení demokratů tvrdí, že tím zneužil funkci hlavy státu pro svůj osobní prospěch a de facto žádal cizí stát, aby mu pomohl v prezidentské kampani.

„Nejde tu o politiku, jde o korupci… Domnívám se, že v případě Bidena se jednalo o obří korupci,“ hájil své angažmá Trump. Jeho komunikace se Zelenským podle něj neměla politický podtext také proto, že sám vůbec nevěří, že by se Biden stal ve volbách jeho demokratickým soupeřem.

Své argumenty zformuloval i na Twitteru, kde napsal: „Jako prezident mám povinnost ukončit korupční jednání, i když by to znamenalo požádat o pomoc cizí zemi nebo země. Děje se to pořád. Nemá to nic společného s politikou nebo politickou kampaní proti Bidenovým.“

„Republikáni jsou jednotní, demokraté ale naneštěstí mají hlasy,“ řekl Trump ohledně vyhlídek na další postup ústavní žaloby. Připustil tak, že zahájení procesu impeachmentu Sněmovna reprezentantů nejspíš schválí. „Podle mě za to ale (demokraté) zaplatí obrovskou cenu u voleb,“ dodal.

Bílý dům poslal šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové formální námitku proti zahájení impeachmentu. Tvrdí v ní, že krok je nelegitimní, protože o něm nehlasovala celá sněmovna. Pelosiová nicméně tvrdí, že právo takový postup nevyžaduje.