V Minsku se naposled rozloučili s Uladzimirem Makejem, který v sobotu náhle zemřel ve věku 64 let ve funkci běloruského ministra zahraničí. Web k režimu kritického listu Naša Niva napsal, že podle jeho zdrojů blízkých rodině Makej zemřel na infarkt. Příčinou prý mohla být ruská invaze na Ukrajinu, která ministra silně zasáhla a po jejímž zahájení se u něj objevily problémy se zdravím. Smrt, a především absence oficiálního oznámení příčiny vyvolaly mnohé spekulace.
Bělorusové se rozloučili se šéfem diplomacie. Jeho smrt provázely spekulace o zapojení Moskvy
Naša Niva také upozornila, že u rakve chyběl nejstarší syn Vitalij. Ten roku 2020 po zfalšovaných prezidentských volbách a masových demonstracích usilujících o svržení režimu Alexandra Lukašenka rezignoval na svou funkci v diplomacii. Loni kritizoval běloruské ministerstvo zahraničí za to, že ztratilo morální kompas.
Rozloučit se naopak přišel diktátor Lukašenko, který k Domu důstojníků přišel ze svého úřadu pěšky po ulici, již policie za tímto účelem celou zavřela.
Prozápadní tvář
Makej zastával post šéfa běloruské diplomacie od roku 2012. Byl považován za blízkého spojence autoritářského vůdce Lukašenka, někteří o něm dokonce spekulovali jako o možném nástupci.
Před prezidentskými volbami a následnými masovými protesty proti jejich falšování v roce 2020 byl Makej jedním z iniciátorů snah o zlepšení vztahů Běloruska se Západem a kritizoval Rusko. Po začátku protestů však svůj postoj náhle změnil a tvrdil, že demonstrace podněcují západní agenti. Zaujal pak pozici tvrdě potlačující občanskou společnost, píše web Current Time provozovaný americkou stanicí Svobodná Evropa.
Spekulace o smrti
O Makejově úmrtí informovala běloruská státní agentura Belta, ovšem neuvedla žádnou příčinu. Jak upozornil politolog Pavel Usov, v případě náhlých úmrtí vysoce postavených činovníků diktatur se kvůli nedostatku spolehlivých informací často objevují spekulace o nepřirozené smrti.
Stejně tomu bylo i u Makeje. Objevila se řada teorií o tom, že za jeho smrtí stojí Kreml. Motivem podle nich mohlo být to, že Makej představoval k Západu smířlivější tvář Lukašenkova režimu a odmítal užší spojení Běloruska s Ruskem. Žádné důkazy pro tuto verzi se však neobjevily.