Belgická policie vyšetřuje smrt Slováka, který zemřel před dvěma lety v místní nemocnici po zatčení na letišti v Charleroi. Jeho rodina tvrdí, že se stal obětí policejního násilí, a stěžuje si na pomalý postup belgické justice. Ve středu některá belgická média zveřejnila záběry z vězeňské kamery, na nichž se policisté v cele smějí a jedna policistka zvedá ruku v nacistickém pozdravu, zatímco další policisté na zraněném muži klečí.
Belgická policie čelí skandálu kvůli brutálnímu zákroku, po němž zemřel zadržený Slovák
Jozef Chovanec, který často z pracovních důvodů cestoval mezi Slovenskem a Belgií, byl zadržen 23. února 2018 na letišti v Charleroi poté, co se dostal do potyčky s policisty. Byl totiž vyveden z letadla, kde se podle policie choval násilně a kapitán letadla proto odmítal se strojem vzlétnout.
V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde později zemřel. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit poté, co opakovaně narážel hlavou do dveří cely, až začal krvácet.
Podle videozáznamu policisté klečeli Slovákovi na hrudi 16 minut, uvedl ve čtvrtek deník Sme. „Blokování dýchání našeho klienta po dobu 16 minut není normální,“ citoval slovenský deník advokáta rodiny Lennerta Dierickxa.
Příbuzní si rovněž stěžují na pomalý postup belgické justice. Podle prokurátora v Charleroi byli vyslechnuti všichni policisté, kteří se zásahu proti Slovákovi účastnili, a vyšetřování se chýlí ke konci.
Neuvěřitelné, absolutně nepřiměřené, reagují belgičtí ministři
„Je to nepřístojné a absolutně šokující,“ komentoval video belgický ministr spravedlnosti Koen Geen. K délce vyšetřování uvedl, že se protáhlo kvůli pandemii covidu-19 i kvůli tomu, že obhajoba požádala o další úkony. Také belgický ministr vnitra Pieter De Crem označil záběry z videa za „něco absolutně nepřiměřeného“ a vyzval k úplnému objasnění okolností.
Své funkce se kvůli případu dočasně vzdal druhý nejvýše postavený policista v Belgii André Desenfants, který od roku 2017 působí jako šéf generálního ředitelství správní policie. Pod něj spadá zejména dopravní policie, včetně policistů na letištích. Desenfants na tiskové konferenci v Bruselu řekl, že ho záběry ze zásahu hluboce zasáhly a šokovaly.
Své rozhodnutí dočasně se stáhnout z vedení policie označil za osobní a zdůraznil, že šéf policie Marc De Mesmaeker mu vyhověl. Desenfants řekl, že on sám chybu neudělal, ale o případu nebyl dostatečně podrobně informován. Vysvětlil, že nejde o rezignaci, ale opuštění postu po dobu interního vyšetřování.
Kauza připomíná nedávný případ z amerického Minneapolisu, kde v květnu zemřel Afroameričan George Floyd při zatýkání policisty, z nichž jeden mu rovněž několik minut klečel na krku. I tehdy policisté tvrdili, že se ho snažili uklidnit. Floydova smrt vyvolala masové protesty proti policejnímu násilí a rasismu nejen v USA, ale i v dalších zemích.