Barroso k Irům: Chcete eurokomisaře, hlasujte pro „Lisabon“

Dublin - Šéf Evropské komise José Barroso varoval, že Irsko by mohlo ztratit právo na nominaci svého eurokomisaře, jestliže odmítne Lisabonskou smlouvu o reformě EU v druhém referendu začátkem října. Barroso to řekl v dnes publikovaném rozhovoru s listem The Irish Times. Podle Barrosa by odmítnutí smlouvy v irském referendu přivedlo Irsko do nejisté pozice v Evropě a výrazně by poškodilo již tak zatíženou ekonomiku země.

„Existují určitě pochybnosti o budoucí pozici Irska. Někteří lidé se mě ptali: Opustí Irsko EU? Pro důvěru investorů je důležité, aby Irsko mělo jistou budoucnost v EU,“ řekl. Ujistil však, že v případě opětovného neschválení Lisabonské smlouvy irským referendem, nebude Irsko nuceno opustit Evropskou unii.

Barroso pro The Irish Times

„Jediný způsob, jak zaručit, že Irsko bude vždy mít komisaře, je hlasováním “ano„ pro “Lisabon„,“ uvedl Barroso, který je dnes na jednodenní návštěvě Irska. „Jestliže (výsledkem bude) “ne„, budeme samozřejmě muset snížit počet komisařů. Tak je to v současných smlouvách a my jsme z právního hlediska nuceni to učinit.“

O Lisabonské smlouvě, jejímž cílem je přizpůsobit fungování unie zvýšenému počtu jejích členů, mají Irové rozhodnout v referendu 2. října. V hlasování loni v červnu ji odmítli, nejnovější průzkumy ale tentokrát napovídají, že by smlouva napodruhé v Irsku mohla projít. 

Vstup smlouvy v platnost vyžaduje ratifikaci ve všech 27 členských zemích Evropské unie, zatím ji ratifikovalo 23 států. Kromě irského referenda se čeká také na Německo, Polsko a Českou republiku, kde chybí podpis prezidentů.

  • Irské referendum autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/265/26417.jpg
  • Plakáty k irskému referendu o Lisabonské smlouvě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/515/51432.jpg
Vydáno pod