Australané v referendu odmítli reformu, která by původním obyvatelům Austrálie poskytla uznání v ústavě a větší práva, například poradní orgán v parlamentu, informovala agentura AFP. Ze sečtených 45 procent hlasů bylo proti 57,35 procenta voličů. Ke změně ústavy musí vládní návrh získat podporu více než padesáti procent voličů celonárodně a také většiny voličů nejméně ve čtyřech ze šesti australských států.
Australané v referendu odmítli větší práva pro původní obyvatele
Australská televizní stanice ABC a další televizní stanice odhadly, že nejméně čtyři státy – Nový Jižní Wales, Tasmánie, Queensland a Jižní Austrálie – budou hlasovat proti změně 122 let staré ústavy. „Australané hlasovali proti změně ústavy,“ řekl vicepremiér Richard Marles po zveřejnění prvních výsledků, které naznačují neúspěch referenda. „Tento výsledek plně respektujeme,“ dodal.
V pátek vyzval voliče premiér Anthony Albanese, aby v referendu hlasovali pro změnu ústavy. Výsledek ale podle jeho sobotního vyjádření odráží pravý opak toho, v co doufal.
Plánovaný poradní orgán se měl skládat z původních obyvatel, kteří by se tak mohli vyjadřovat k otázkám, které se týkají jejich komunit. „Jsem zdrcený,“ konstatoval lídr původního obyvatelstva Thomas Mayo, který se významně zapojil do kampaně za reformu ústavy. „Tuto strukturální změnu potřebujeme,“ dodal.
Problémem původních obyvatel je chudoba
Původní obyvatelé, kteří tvoří asi 3,8 procenta z celkových více než 25 milionů obyvatel Austrálie, představují sociálně nejslabší část společnosti – problémem je chudoba, nezaměstnanost, alkoholismus, narkomanie, domácí násilí, vysoká dětská úmrtnost či negramotnost. Podle původních obyvatel ale řadu problémů jejich komunity způsobila diskriminace a odsunutí na okraj společnosti.
Úspěch referenda se v Austrálii prosazuje jen obtížně. Od založení země v roce 1901 uspělo pouze osm ze 44 takových hlasování. Hlasování o právech původních obyvatel bylo první referendum v zemi téměř za čtvrt století. V roce 1999 odmítli Australané v referendu návrh zrušit monarchii a stát se republikou.