Astronauti z Discovery splnili úkoly ve volném vesmíru

Mys Canaveral (USA) - Astronauti z raketoplánu Discovery Stephen Bowen a Alvin Drew po šesti a půl hodinách ukončili výstup do volného vesmíru. Mimo jiné připravili kabeláž na vnější straně Mezinárodní vesmírné stanice pro úterní připojení modulu Leonardo. Ten patří mezi náklad, který Discovery vynesl na ISS během své současné mise, která je pro tento raketoplán posledním letem do kosmu.

Výstup do vesmíru skončil ve 23:20 SEČ. Astronauti kromě přípravy kabelů také přesunuli poškozenou čpavkovou pumpu na úložnou plošinu mimo stanici a upravili některé kamery připevněné na vnější straně ISS.

Do speciálního kovového válce „nabrali“ vzorky kosmického prostoru. Tento experiment s názvem „Zpráva v lahvi“ je součástí projektu japonské vesmírné agentury JAXA. Nádobu astronauti dopraví na Zemi, kde bude zpřístupněna veřejnosti.

Práci vně stanice po dvou hodinách narušil problém s řídicím střediskem robotického ramene, na jehož konci byl Bowen. Obsluha se následně musela přesunout k druhé pracovní stanici, ta je umístěna v jiné sekci. Zprovoznění ramene s Bowenem trvalo téměř třicet minut.

Bowen vystoupil do vesmírného prostoru už pošesté. Naproti tomu pro Drewa byla dnešní práce mimo ISS prvním působením ve volném kosmu. Drew je také 200. člověkem, který vystoupil do vesmíru.

Astronauti z Discovery vystoupí znovu do vesmíru ještě ve středu. Během druhé pracovní směny mimo ISS by měli mimo jiné odstranit tepelnou izolaci z logistické plošiny, kterou Discovery rovněž dopravil na stanici. 

Discovery se od ISS odpojí 5. března, o dva dny později by měl přistát na Zemi. Poté bude raketoplán po více než 26 letech vyřazen z provozu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) letos plánuje ještě další dva starty raketoplánů. V dubnu poletí na ISS Endeavour, v červnu Atlantis. Poté bude po 30 letech provoz raketoplánů ukončen.

Astronauti z raketoplánu Discovery upravují ISS
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod