Americké úřady obvinily jednoho ze svých vysloužilých diplomatů ze špionáže ve prospěch Kuby. Někdejší velvyslanec v Bolívii Manuel Rocha podle nich pracoval pro kubánskou rozvědku přes čtyřicet let. Vyšetřovatelé ho viní z toho, že se snažil získat taková postavení ve státní správě, která by mu umožnila ovlivňovat americkou zahraniční politiku.
Americké úřady viní exdiplomata ze špionáže pro Kubu. Havaně podle nich předával informace přes čtyři dekády
Naturalizovaný Američan původem z Kolumbie byl podle vyšetřovatelů kubánským špionem rekordně dlouho, od roku 1981. Když úřady konečně pojaly podezření, nasadily na něj agenta, který se na třech schůzkách představil coby zástupce diplomatových přátel z Havany. Ještě před šesti lety tam Manuel Rocha cestoval pod falešnou identitou.
„Opakovaně se (agentovi) chlubil významem svých snah, když řekl, cituji: Odvedená práce revoluci nesmírně posílila,“ doplnil americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.
Právě od kubánské revoluce v roce 1959 trvá nepřátelství mezi Washingtonem a Havanou. Už dlouho sice nemá tak dramatické projevy, jakými byly zmařený pokus o proticastrovskou invazi v Zátoce sviní nebo nevydařené atentáty CIA přímo na Fidela Castra. Vztahy obou zemí jsou ale přesto stále napjaté, včetně nejdéle trvajícího obchodního embarga v historii.
„V následujících dnech, týdnech a měsících budeme spolupracovat s našimi partnery z tajných služeb, abychom v této věci vyhodnotili dlouhodobá rizika pro národní bezpečnost,“ komentoval podezření ze špionáže mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.
Rocha v pondělí stanul před soudem v Miami. Pokud bude usvědčen, trest může být vysoký. V roce 1998 zadržely americké úřady za špionáž ve prospěch Havany pět mužů, kterým pak soudy vyměřily tresty odnětí svobody od patnácti let po doživotí.