Americká novinářka obviněná ze špionáže stojí v Íránu před soudem

Teherán - V Teheránu stojí před soudem americko-íránská novinářka Roxana Saberiová obviněná z vyzvědačství. Jedenatřicetiletá novinářka, která pracovala třeba pro britskou BBC nebo americkou síť Fox News, je ve vazbě od ledna. Nejdřív byla obviněná z toho, že kupovala alkohol, pak že pracovala bez novinářského povolení, a minulý týden ji žalobce obvinil ze špionáže pro Spojené státy.

„První přelíčení s Roxanou Saberiovou se konalo v pondělí. Myslím, že verdikt bude oznámen brzy, zřejmě už za dva či tři týdny,“ oznámil na tiskové konferenci mluvčí íránské justice Alírezá Džamšídí. Podle něj včera Saberiová předložila u soudu poslední část obhajoby.    

Novinářku, která pracovala mimo jiné i pro BBC, v lednu zadrželi, protože prý pracovala bez akreditace. Podle íránských úřadů Saberiové vypršelo pracovní povolení už v roce 2006. Bezprostředním důvodem zatčení ale bylo to, že kupovala alkohol, který je v Íránu jako v celém islámském světě zakázaný.

Saberiové hrozí až trest smrti

Minulý týden pak byla Saberiová obžalovaná ze špionáže pro USA. Podle obvinění sloužila Saberiové její profese jen ke krytí špionážní činnosti. Důkazy údajně obsahuje obžalovací spis.

Íránský trestní řád předpokládá v případě takového zločinu až trest smrti. Loni v listopadu byl v Íránu například popraven íránský obchodník usvědčený ze získávání informací vojenského charakteru ve prospěch Izraele.

Američanka má íránské předky. Narodila se v USA, vyrostla ve městě Fargo ve státě Severní Dakota a má dvojí občanství, americké a íránské. Írán však dvojí občanství neuznává. Saberiová žila v Íránu posledních šest let. S prosbou o propuštění Saberiové se obrátili na íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího jak její rodiče, tak Spojené státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí ruského útoku na Kyjev stoupl na 24, země si vyměnily zajatce

Počet zabitých při ruském vzdušném útoku na Kyjev v noci na čtvrtek vzrostl na 24, mezi mrtvými jsou tři děti, oznámila v pátek ráno Státní služba pro mimořádné situace (DSNS). Dalších 48 lidí včetně dvou dětí je zraněných. Invazní armáda pokračovala v úderech na ukrajinské území i v noci na pátek. Ruské úřady pak tvrdí, že tři lidé zahynuli při ukrajinském vzdušném útoku ve městě Rjazaň. Země si vyměnily po 205 válečných zajatcích.
08:55Aktualizovánopřed 30 mminutami

Restaurování hrobek v egyptském Luxoru odhalilo malby z 18. dynastie

Po dokončení restaurátorských prací v hrobce Samuta v nekropoli El Chocha na západním břehu Nilu v Luxoru se znovu objevilo několik staroegyptských maleb. Fresky na stěnách komplexu zachycují výjevy z každodenního života, pohřebních rituálů i náboženské motivy egyptské civilizace z doby před zhruba 3500 lety.
před 35 mminutami

Obavy z hantaviru zesiluje zkušenost s pandemií covidu-19, upozorňují experti

„Kolektivní pandemická paměť“ vyvolává ve společnosti obavy spíše kvůli vzpomínkám na to, co se stalo, než kvůli skutečné situaci. Odborníci na sociologii a psychologii vysvětlují, jak vzniká někdy iracionální strach, a varují před dalším velkým „virem“ – dezinformacemi.
před 1 hhodinou

Trump po setkání se Si Ťin-pchingem odletěl z Pekingu. Summit oba označili za úspěch

Americký prezident Donald Trump se v pátek v Pekingu druhým dnem setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, informují tiskové agentury. Čínský vůdce šéfa Bílého domu uvítal podáním ruky v zahradách uzavřeného vládního komplexu Čung-nan-chaj, kde se oba nechali vyfotografovat. Společným obědem Trump oficiální návštěvu Číny ukončil a poté odletěl do Washingtonu. Oba státníci summit podle médií považují za úspěšný.
03:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

U dánských břehů vyplavilo moře mrtvou velrybu, zřejmě Timmyho

U dánského ostrova Anholt vyplavilo moře mrtvou velrybu. Zvíře leží zhruba 75 metrů před pobřežím a uhynulo pravděpodobně už před nějakou dobou, informovala dánská tisková agentura Ritzau s odvoláním na úřad pro ochranu životního prostředí Miljöstyrelsen. Německá média spekulují, že by se mohlo jednat o keporkaka s přezdívkou Timmy, který několikrát uvázl na severu Německa a po náročné záchranné akci byl vypuštěn do Severního moře.
11:40Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko a dalších 35 zemí podpořilo v Kišiněvě tribunál pro ruské zločiny

Celkem 36 zemí včetně České republiky se zavázalo připojit se k zvláštnímu tribunálu pro zločin ruské agrese proti Ukrajině, informovala Rada Evropy v prohlášení. Česko se pro zřízení tribunálu vyslovilo už na Radě Evropy v Reykjavíku v květnu 2023. Český prezident Petr Pavel již dříve uvedl, že tribunál je potřeba, aby zločiny ruské agrese nezůstaly nepotrestány. Česko na dvoudenní schůzce ministrů Rady Evropy v moldavském Kišiněvě zastupoval šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé).
11:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Finové vyslali letouny kvůli dronu u Helsinek

Nad Helsinkami se nad pátečním ránem objevil dron. Letectvo k němu vyslalo bitevníky a úřady nabádaly obyvatele, aby se schovali. Zavřelo také letiště. Po asi třech hodinách hrozba pominula a opatření skončila.
před 5 hhodinami

V Kongu oznámili epidemii eboly

Na severovýchodě Demokratické republiky Kongo v provincii Ituri propukla epidemie eboly, oznámilo na síti X africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ohlášeno bylo 65 mrtvých a bezmála 250 případů s podezřením na nákazu virem.
09:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...