Aleppo se příměří nedočká, povstalci odmítli návrh OSN

Zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanu de Misturovi se nepodařilo vyjednat lokální klid zbraní pro syrské město Aleppo. Jeho návrhy sice přijal Asadův režim, opozice je ale odmítla. Podle komise revolučních sil by dohoda měla obsahovat návrhy týkající se celého syrského konfliktu, nejen jednoho města. Opozice zase požaduje záruky pro odstoupení prezidenta a soud se syrskými představiteli.

  • Aleppo bývalo hospodářskou metropolí Sýrie. Od léta 2012 je rozdělené na dvě části - zatímco západní čtvrti kontroluje vláda, východní jsou v rukou opozice. Prezident Bašár Asad začátkem února souhlasil s příměřím, které by mělo platit aspoň šest týdnů.  

De Mistura je už třetím zvláštním zmocněncem OSN pro Sýrii. Jeho předchůdci neúspěšně usilovali o vyjednání dohody mezi Damaškem a opozicí. De Mistura na to chtěl jít jinak - prohlásil, že chce vyjednat lokální příměří, která umožní dopravit k civilistům humanitární pomoc a otevřou cestu k širší dohodě o klidu zbraní.

Podle komise revolučních sil ale Misturovy návrhy „nepřinášejí řešení humanitární krize pro Syřany, kteří jsou vystaveni chemickým a dalším zakázaným zbraním“.  

Oběti bojů u Aleppa
Zdroj: ČT24/ISIFA

Opozice staví na obsahu minulých kol mírových jednání, v nichž trvala na tom, že Asad musí odstoupit a že vedení Sýrie se ujme přechodná vláda. De Misturovi zřejmě přestala důvěřovat. V polovině února totiž ve Vídni prohlásil, že je nutné s Asadem počítat jako s účastníkem řešení syrské krize.

Islamisté z fronty An-Nusra dobyli základny povstalců

Boje mezitím pokračují asi 50 kilometrů jižně od Damašku, na rozhraní provincií Dará, Kunajtra a Damašek. Syrská armáda a spojenecký libanonský Hizballáh tam bojují proti opozici z fronty An-Nusra, která obsadila strategické kopce. Povstalci hlásící se k al-Káidě o víkendu dobyli základny umírněných rebelů asi 30 kilometrů od Aleppa. To je další nepříjemná zpráva pro USA s ohledem na jejich úsilí vyzbrojovat povstalce proti Asadově režimu. 

Syrští Kurdové zase bojují v blízkosti severosyrského Kobani s radikální organizací Islámský stát (IS). V okolí města už získali skoro 300 ze 350 vesnic.

IS o víkendu pustil na svobodu 19 z více než 200 syrských křesťanů, které zajal minulý týden v provincii Hasaká. Skupina byla podle agentury AFP propuštěna za výkupné a je už ve městě Hasaká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Afghánské úřady viní Pákistán z útoku na nemocnici v Kábulu, hovoří o 400 mrtvých

Afghánské vládnoucí hnutí Taliban tvrdí, že Pákistán udeřil na nemocnici pro léčbu drogově závislých v Kábulu. Podle mluvčího islamistů Hamdulláha Fitrata si úder vyžádal životy 400 lidí. Islámábád již dříve odmítl tvrzení, že zaútočil na nemocnici, pondělní útok v Kábulu i další údery ve východním Afghánistánu prý „nezasáhly žádná civilní zařízení“. Mezi oběma zeměmi pokračují přeshraniční střety.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Celá Kuba po kolapsu rozvodné sítě opět skončila bez elektřiny

Celá Kuba se v pondělí podle agentur AFP a Reuters znovu ocitla bez dodávek elektřiny, když zkolabovala rozvodná síť. Desetimilionová země se s takovými problémy potýká opakovaně, v neposlední řadě kvůli americké ropné blokádě. Hospodářská krize v zemi se dál prohlubuje, úřady o víkendu potlačily první větší protesty obyvatel proti komunistické vládě. Prezident USA Donald Trump na adresu režimu uvedl, že „věří, že bude mít tu čest získat Kubu“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael má podle mluvčího armády plány nejméně na další tři týdny války

Izrael má podrobné plány nejméně na další tři týdny války, včetně dodatečných plánů do budoucna, sdělil podle agentur Reuters a AP mluvčí izraelské armády, podle něhož Jeruzalém zatím provedl na 7600 vzdušných úderů na cíle v Íránu. Další vlnu útoků zahájilo letectvo židovského státu v pondělí. Agentura AFP uvedla, že v centru Teheránu se ozývaly výbuchy. Armáda později oznámila, že útočila na íránský vesmírný program.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

U řeckého ostrova ztroskotal člun Frontexu, byla na něm i estonská velvyslankyně

U nejvýchodnějšího řeckého ostrova Kastelorizo v pondělí ztroskotal člun Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Na palubě byla i estonská velvyslankyně v Řecku, která je mezi čtyřmi zraněnými, informovala řecká pobřežní stráž.
před 6 hhodinami

V případě potřeby lze uvolnit další zásoby ropy, sdělil šéf agentury pro energii

Členské státy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by mohly v případě potřeby uvolnit další nouzové zásoby ropy nad rámec už schválených 400 milionů barelů, uvedl v pondělním prohlášení výkonný ředitel agentury Fatih Birol. Ceny ropy se v pondělí ráno prudce zvýšily, z dosažených maxim však později rychle klesaly.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoTrump kvůli Hormuzu vyhrožuje, že nepřiletí na summit se Si Ťin-pchingem

Americký prezident Donald Trump hrozí, že by na přelomu března a dubna nemusel přiletět na summit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Schůzku na prodloužení obchodního smíru připravují v Paříži týmy obou dvou největších ekonomik světa. Šéf Bílého domu požaduje, aby se také Peking přímo zapojil do zajištění svobodné plavby Hormuzským průlivem, v němž dopravu ochromil konflikt vyvolaný americko-izraelskými útoky na Írán. Do Číny a dalších asijských zemí z Perského zálivu míří přes osmdesát procent ropy.
před 7 hhodinami

Řešení blokády Hormuzu není mise NATO, zní z Evropy. Trump doufá v pomoc Francie

Velká Británie se spojenci pracuje na plánu otevření Hormuzského průlivu, sdělil její premiér Keir Starmer s tím, že tato snaha ale nebude misí NATO. Roli Aliance ve věci nevidí ani německý kancléř Friedrich Merz, který odmítl, že by se Německo zapojovalo vojensky. To vyloučily i Španělsko nebo Itálie. Státníci reagují na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že NATO čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v průlivu. Později v pondělí se šéf Bílého domu vyjádřil, že by s jeho otevřením mohla pomoci Francie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael oznámil, že zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že její jednotky v posledních dnech zahájily omezenou a cílenou pozemní operaci proti pozicím proíránského militantního teroristického hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Cílem této akce je posílit přední obranné linie, uvedla armáda, kterou citovala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...