Albánská prokuratura žádá pro vraha českých turistů doživotí

Albánská prokuratura požádala soud o doživotní vězení pro Sokola Mjacaje, který se zodpovídá z červencové vraždy dvou českých turistů. Proces bude pokračovat 16. listopadu. Mjacaj se u soudu k vraždě přiznal, tvrdí ale, že se to stalo náhodou, neboť Čechy kvůli své nouzi chtěl jen okrást.

Podle české velvyslankyně v Tiraně Bronislavy Tomášové trval úterní soud asi půl hodiny za stejně přísných bezpečnostních opatření jako předchozí dvě stání. Soudce následně na žádost obhajoby jednání odročil na příští pondělí.

Před albánským soudem měly v úterý zaznít závěrečné řeči, obhajoba ale nebyla připravena přednést projev, proto požádala o odklad. Předtím ještě prokuratura zrekapitulovala historii trestného činu, předložené důkazy a navrhla doživotní vězení za loupež s následkem smrti. Prokurátor rovněž požádal o desetiletý trest vězení za nelegální držení zbraně.

Obžalovaný před soudem tvrdil, že v osudný den 3. července měl v úmyslu okrást nějaké turisty, protože neměl peníze. Po dvouhodinovém čekání na hlavní cestě, kdy kolem neprojel žádný vůz, mu zastavil červený nissan, v němž cestovaly jeho dvě pozdější oběti - muž a žena. Chtěl prý s nimi na zadním sedadle jet až ke kamennému mostu Ura e Mesit, vzdáleném 2,5 hodiny jízdy. Řekl, že je hodlal okrást teprve tam, protože v blízkosti není policie a měl by dost času utéct.

Přepadeným během jízdy Mjacaj sebral mobilní telefony, aby nemohli zavolat policisty. Muž se pak v jednu chvíli pokusil zmocnit namířené zbraně. Obžalovaný uvedl, že vystřelil, protože se bál, že by muž mohl zbraň použít proti němu. Ženu prý zabil náhodou, když se vůz po zasažení řidiče vymknul kontrole. Prokuratura ale s odvoláním na forenzní expertízu tvrzení o neúmyslném zabití z předchozího stání odmítla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Starmera kvůli kauze Epstein opouští spolupracovníci

Britský premiér Keir Starmer ve snaze upevnit svou pozici v pondělí promluví k labouristickým zákonodárcům poté, co ho část spolustraníků včetně lídra skotských labouristů Anase Sarwara vyzvala k rezignaci. Premiér v posledních dnech čelí ostré kritice kvůli tomu, že velvyslancem v USA dříve jmenoval Petera Mandelsona, který je spojován s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Starmerův mluvčí možnost rezignace vyloučil.
15:31Aktualizovánopřed 7 mminutami

Na Mnichovskou bezpečnostní konferenci má jet Pavel, Macinka i Zůna

Mnichovské bezpečnostní konference se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel. Pojede i ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který po pondělím zasedání vlády sdělil, že na okraj fóra má dohodnutá bilaterální jednání. V Mnichově má naplánován program na pátek a sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Mnichově řekl, že se zúčastní i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet na pondělím zasedání schvaloval technické zabezpečení cesty.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Jedno město – jedna fakulta“. Gruzínské reformy školství vyvolaly protesty

Gruzínská vláda oznámila na konci ledna záměr sloučit dvě nejvýznamnější vysoké školy v zemi, což vyvolalo v Tbilisi protesty studentů a profesorů obávajících se o budoucnost obou institucí. Kabinet nakonec v této věci postoj korigoval – školy se spojovat nebudou, ale ke změnám dojde. Celé to zapadá do reforem vysokého školství oznámených ještě loni – zahrnují například model „jedno město – jedna fakulta“. Odpůrci změn se obávají zvýšení státní kontroly.
07:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud v Hongkongu poslal prodemokratického aktivistu Laie na dvacet let za mříže

Soud v Hongkongu odsoudil prodemokratického aktivistu a bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie za „porušení zákona o národní bezpečnosti“ ke dvaceti letům vězení. Podle agentur AFP a AP je trest zatím nejvyšší uložený od přijetí Čínou vnuceného zákona, který prakticky umlčel kritické hlasy v Hongkongu. Lai veškerá obvinění odmítá, může se odvolat. K jeho okamžitému propuštění vyzvalo několik států i Evropská unie.
03:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové správce Gazy tiše brzdí Izrael i Hamás. Jejich úspěch straší Abbáse

Správu Pásma Gazy by měl převzít technokratický výbor, jehož úkolem bude obnova veřejných služeb a infrastruktury. Prozatímní kabinet prosazovaný Spojenými státy ale nemá v enklávě sídlo a podle médií ani zajištěné financování. Podle zdrojů listu Ha'arec vstup jeho členů blokuje Izrael, neúspěch technokratické vlády si ale neveřejně přeje i Palestinská autonomie (PA), která si chce udržet moc na okupovaném Západním břehu. Hamás nejspíš situace využije a kontroly v Gaze se nevzdá, míní experti.
před 2 hhodinami

Venezuela propustila několik opozičníků. Jednoho vzápětí zatkli

Venezuelské úřady v neděli propustily dalších 35 politických vězňů, včetně několika předních představitelů opozice, informovala dle agentury AFP nevládní organizace Foro Penal. Na svobodu se dostali bývalý guvernér státu Barinas Freddy Superlano či advokát opoziční vůdkyně a laureátky Nobelovy ceny Maríe Coriny Machadové Perkins Rocha. Mezi propuštěnými byl i opoziční politik Juan Pablo Guanipa, po dvanácti hodinách ho ale znovu zatkli.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Železniční dopravu ve Španělsku ochromila stávka za zvýšení bezpečnosti

Železniční dopravu ve Španělsku ochromila stávka zaměstnanců, kteří volají po zvýšení bezpečnosti na všech tratích. Impulzem k akci byly dvě vážné nehody z poslední doby, při kterých zahynulo celkem 47 lidí. Stávka začala v pondělí ráno a může trvat až tři dny. Dotkne se přibližně dvou milionů cestujících, informují tamní média.
před 2 hhodinami

Američtí plastičtí chirurgové vyzývají k odkladu operací pro změnu pohlaví

Americká společnost plastických chirurgů (ASPS) na začátku února oznámila, že v současné době neexistuje dostatek kvalitních výzkumů, které by prokazovaly, že operace vedoucí ke změně pohlaví u teenagerů prokazují dlouhodobé přínosy. Naopak, novější důkazy naznačují, že „léčba může přinášet komplikace a potenciální škody“. Vyzvala proto, aby lékaři odkládali operace změny pohlaví u mladých pacientů až do minimálně devatenácti let.
před 3 hhodinami
Načítání...