Aktivisté se přilepili k dráze mnichovského letiště, omezili provoz na začátku svátků

Mnichovské letiště přerušilo ráno zhruba na hodinu provoz, přes hodinu pak muselo omezit provoz, protože byla použitelná pouze jedna ze dvou ranvejí. Na ploše letiště leželi klimatičtí aktivisté, kteří se přilepili k pojížděcím drahám. Do areálu pronikli v době noční letové přestávky, která měla skončit v pět ráno. Některé dopolední vnitroevropské lety Lufthansy byly odřeknuty a část příletů byla odkloněna na jiná letiště. Dál musí cestující počítat se zpožděním.

Bavorská policie zadržela osm lidí, kteří ráno pronikli do areálu mnichovského letiště Franze Josefa Strausse. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann upřesnil, že dva se podařilo zadržet u plotu letiště, který prostřihávali. Dalších šest se ale dostalo dovnitř a přilepili se k pojížděcím drahám. Hnutí oznámilo, že jeho příslušníci se rozdělili do dvou skupin a přilepili se na různých místech letiště. Měli u sebe transparenty, například „problém je ve vládě, ne v našich prázdninách“.

V Mnichově je vždy mezi půlnocí a pátou ráno noční pauza v provozu, mezi pátou a šestou letadla pouze přilétají, odlety začínají až po šesté hodině. V sobotu ale bylo letiště kvůli aktivistům mimo provoz zhruba ještě o hodinu déle. Podle prohlášení skupiny Poslední generace pronikli její členové na letiště ve tři čtvrtě na pět.

Po sedmé uvedl mluvčí letiště, že byl provoz částečně obnoven, k dispozici ale byla jen jedna ze dvou ranvejí. Bez omezení se létalo až po osmé hodině. Část letů byla vypravena se zpožděním, ale šest desítek odletů letiště zrušilo – především vnitrostátní a vnitroevropské lety Lufthansy. Jedenáct příletů dispečeři odklonili na jiná letiště. Například cestující, kteří ráno letěli s Lufthansou z Tbilisi do Mnichova, skončili v Budapešti.

V Německu se slaví svatodušní svátky a mnoho lidí cestuje na dovolenou. Mnichovské letiště počítalo s tím, že od pátku do neděle odbaví asi 350 tisíc cestujících, respektive 2860 letů. Aktivisté uvedli, že jejich cílem bylo zablokovat leteckou dopravu v době začátku svatodušních svátků. Letecká doprava se podle nich na globálním oteplování podílí téměř deseti procenty. Domnívají se, že politici dělají pro klima málo, vláda podle nich příliš podporuje leteckou dopravu na úkor železnice.

Naopak spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že aktivisté snahám o ochranu životního prostředí uškodili. „Takovéto kriminální akce ohrožují leteckou dopravu a poškozují ochranu klimatu, protože vyvolávají pouze nepochopení a hněv,“ míní. Ministryně se také zmínila, že bude potřeba přehodnotit zabezpečení mnichovského letiště. Ministr zemědělství Cem Özdemir, který ve spolkové vládě reprezentuje Zelené, aktivisty obvinil, že „ničí to nejdůležitější, co v boji proti klimatickým změnám máme – širokou shodu ve společnosti“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 3 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 4 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 4 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 6 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 8 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 9 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 10 hhodinami
Načítání...