1945: Rudá armáda našla poloprázdný Sachsenhausen

Na počátku února 1945 rozkázal velitel koncentračního tábora Sachsenhausen začít s přípravami evakuace. Musela proto zemřít spousta vězňů, nevydrželi by totiž připravovaný pochod smrti. Nacisté zametali stopy, 21. dubna 1945 tak vyhnali přes 30 tisíc zubožených vězňů na severozápad. O den později do Sachsenhausenu dorazili sovětští a polští vojáci, jenže nebylo prakticky koho osvobodit…

Rudá armáda zde našla kolem 3000 vězňů neschopných pochodu. Ty už nacisté nestihli zlikvidovat, zhruba 300 z nich později zemřelo na následky dlouhodobého trýznění. Táborem v Sachsenhausenu a jeho vedlejšími tábory prošlo mezi lety 1936–1945 až na 200 tisíc lidí a zhruba 60 tisíc v nich nalezlo smrt; 20 tisíc obětí se podařilo identifikovat. Koncentrační tábor Sachsenhausen, založený v září 1936 v severním Německu, byl ale původně určen pro 10 tisíc lidí, prošlo jím však 140 tisíc registrovaných vězňů. 

Jak přicházela svoboda do koncentračních táborů? Podívejte se

Sachsenhausen nebyl podobně jako Osvětim továrna na smrt. Tábor totiž ležel 25 kilometrů od Berlína a nacisté nehodlali ukazovat hrůzy koncentračních táborů přímo německému obyvatelstvu. Tento koncentrační tábor byl jako „model“ zařízení tohoto druhu; sídlila zde centrální správa koncentračních táborů, včetně výcvikového střediska budoucích „zaměstnanců“ podobných zařízení. 

Místní vězni sloužili jako figuranti, na jejich životě nezáleželo. Němci zde zkoušeli i ty nebrutálnější metody výslechů, mučení či poprav v praxi. Stranou nezůstala ani medicína – na vězních se testovaly účinky kyanidu draselného, fosforu či dalších jedovatých látek. 

Vězni také například testovali boty pro Wehrmacht – denně běhali 40 kilometrů po speciální trase s různorodým povrchem (kámen, asfalt, písek apod.) v různé obuvi a s pětadvacetikilovou zátěží na zádech. Kdo se zastavil, zemřel…

„Při zatčení jsem vážil 73 kilo, když jsem tu pak jako vězeň utíkal, měl jsem 43. Honili nás tu dokola po různých druzích povrchu. Pořád: Dělej, dělej, věčné bití. Je těžké věřit, že to byli lidi,“ (Peter Josep Snep, přeživší bývalý juniorský mistr v běhu)

Více na serveru totalmag.cz

Koncentrační tábor Sachsenhausen
Zdroj: ČT24/ČTK

Sachsenhausenem prošlo několik slavných Čechů. Mezi vězně patřil malíř a spisovatel Josef Čapek. Tomu se dokonce podařilo v Sachsenhausenu namalovat dva obrazy a napsat několik básní. Jejich ukázky vystavuje v dubnu Knihovna Právnické fakulty UK v rámci výstavy připomínající úmrtí Josefa Čapka. Ten byl před koncem války přesunut do Bergen-Belsenu, kde zemřel na tyfus. 

Další osobností z umělecké scény, které se stal Sachsenhausen osudným, byla Milena Jesenská. Novinářka a spisovatelka, známá jako přítelkyně Franze Kafky, byla v koncentráku vězněna za účast v protinacistickém odboji. Zemřela zde v roce 1944. 

Do Sachsenhausenu bylo mimo jiných posláno i 1200 odvážných studentů, kteří v listopadu 1939 demonstrovali za zabitého Jana Opletala. Studenti zde trpěli více než tři roky a nejméně 35 jich nepřežilo. 

V koncentračním táboře nedaleko Berlína byl vězněn i pozdější prezident komunistického Československa Antonín Zápotocký. Podle historika Petra Koury byl Zápotocký „kápem“ v táboře a po válce Nizozemsko oficiálně požádalo o jeho vydání kvůli podezření, že se podílel na smrti několika Holanďanů.

V místě koncentračního tábora je nyní Památník a muzeum, prohlídky nabízí v němčině a angličtině. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.
před 1 hhodinou

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána v bazilice svatého Petra naposledy loučila se zesnulým papežem Františkem, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 2 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 2 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 4 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 6 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 8 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 11 hhodinami
Načítání...