Václav Vorlíček svými filmy sebe bavil a diváky osvobozoval

6 minut
Václav Vorlíček je hostem festivalu ve Varech
Zdroj: ČT24

Nikdy prý nechtěl točit smutné filmy. Má smysl pro absurdní humor, bláznivé nápady a pohádkové příběhy promíchané s realitou. Snímky režiséra a scenáristy Václava Vorlíčka patří k těm, jejichž reprízy se neustále vrací. Za svou tvorbu převezme na festivalu v Karlových Varech cenu za přínos českému filmu. Jeden ze svých titulů také dnes na přehlídce uvedl.

Na karlovarský festival jezdí Václav Vorlíček už od padesátých let – tehdy jako student FAMU, teď jako klasik československého filmu. „Být oceněn na domácím hřišti, to znamená velmi mnoho. To se cení,“ je z pocty své oblíbené přehlídky potěšen.

Bere ji vážně, přestože základem jeho snímků je humor. Nezapomenutelné komedie vytvořil především se scenáristou Milošem Macourkem. „Spolu vytvářeli věci, nad kterými dneska leckomu zůstává rozum stát. Myslím, že v té době ani světová kinematografie nepřinášela něco podobného,“ domnívá se Iva Janžurová, která má s Václavem Vorlíčkem společnou nejen řadu filmů, v nichž účinkovala, ale také festivalové ocenění. Křišťálový glóbus si z Varů odvezla před dvěma lety.  

Je režisérem, který se vždycky těší z toho, že může divákovi předložit věci na hranici skutečnosti a fantazie. Žili jsme a pracovali obklopeni takovou zvláštní tísní, ale uprostřed práce jsme se osvobozovali. A myslím, že Vorlíčkovi se podařilo prostřednictvím filmů osvobozovat i diváky.
Iva Janžurová

Na režisérském kontě má Václav Vorlíček zejména crazy komedie se sci-fi nebo fantastickými prvky. K nejznámějším patří snímky Jak utopit Dr. Mráčka, Což takhle dát si špenát nebo Pane, vy jste vdova. Tento snímek považuje Vorlíček za svoji nejpromyšlenější komedii. Celý život točil i pro děti: klasické pohádky (Princ a Večernice nebo jeho nejúspěšnější titul Tři oříšky pro Popelku) i napůl pohádkové příběhy ze současnosti (Dívka na koštěti, Arabela, Křeček v noční košili). 

Festival na jeho počest uvedl sci-fi komiksovou komedii Kdo chce zabít Jessie? . Film, který před jednapadesáti lety působil jako zjevení. V karlovarském divadle Václavu Vorlíčkovi tleskal vyprodaný sál několik minut ve stoje. 

„Při práci na všech těch filmech jsem se celý život výborně bavil. A ještě jsem za to byl placený,“ neztratil režisér ani v dojemné chvíli humor.

Křišťálový glóbus převezme poslední den festivalu 8. července. Jako tečku za svou kariérou ale 87letý tvůrce cenu nebere. V hlavě má prý další film.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Filmový festival v Karlových Varech

I obchodníci mají na festivalu ve Varech svoje ceny. Třeba o 239 korun předražený nákup

O víkendu skončil v Karlových Varech 52. ročník filmového festivalu. Organizátoři si pochvalují návštěvnost, diváci promítané snímky. Od koho ale chvála slyšet není, je Česká obchodní inspekce. Třetina z kontrolovaných obchodníků během festivalu své zákazníky šidila.
11. 7. 2017

Šary Vary: Festival končí, ozvěny začínají

Festival ve Varech končí, ozvěny začínají. Výběr festivalových snímků se opět objeví i na programu některých pražských a brněnských kin. Přehlídka Šary Vary do nich dovezla na třicítku snímků. Některé z nich se později dostanou i do běžné tuzemské kinodistribuce.
9. 7. 2017

Glosa: Cukrář proti Křižáčkovi. O diváky se hraje na širokém hřišti

Z nefavorita vítězem – dá se říct o Křižáčkovi českého režiséra Václava Kadrnky, který z festivalu v Karlových Varech odjíždí s Křišťálovým glóbem za nejlepší film. Letošní výběr v hlavní soutěži je dokonale ukázkovým příkladem široké mezery mezi festivalovými snímky.
9. 7. 2017

Ohlédnutí za festivalem: Který film byl nejfilmovější a která hvězda nejhvězdnější

Dvanáct a půl hodiny se radila porota, než vybrala oceněné snímky. Mezi nimi i ten nejlepší – meditativního Křižáčka Václava Kadrnky. Rozhodla podle filmových publicistů porota „správně“? Který film byl „nejfilmovější“ a která hvězda „nejhvězdnější“ – a proč byl velký zájem o Jeana-Paula Belmonda, který na festivalu osobně vůbec nebyl? To vše v ohlédnutí za 52. ročníkem. Akreditovalo se na něj téměř 13,5 tisíc diváků, což je rekordní počet, a prodalo se bezmála 140 tisíc vstupenek.
9. 7. 2017

Křižáček dobyl Karlovy Vary. Český film zvítězil po 15 letech

Po patnáci letech vyhrál hlavní soutěž filmového festivalu ve Varech domácí snímek. Křišťálový glóbus 52. ročníku za nejlepší film si odnáší Křižáček. Meditativní drama o otcovství je inspirováno neznámou básní Jaroslava Vrchlického. Do hlavní role obsadil režisér a spoluscenárista Václav Kadrnka Karla Rodena. „Jsem rád, že náš film vytváří emoce,“ přijal ocenění filmař.
8. 7. 2017Aktualizováno8. 7. 2017

První ceny z Varů: za debuty o válce, rodině a lásce

Křišťálové glóby v hlavních kategoriích zůstávají ještě ve vitrínách, své ceny ale už udělily nestatutární poroty. Ve všech případech ocenily hrané debuty. Slavnostní ceremoniál s vyhlašováním a předáváním všech ocenění odvysílá ČT1 dnes ve 20:00. Od 21:05 se pak mohou diváci na ČT24 ohlédnout za letošním ročníkem.
8. 7. 2017

Recenze: Menaše je proti pravidlům

Izraelský tvůrce Joshua Z Weinstein si pro svůj hraný debut vybral nelehký úkol - proniknout do komunity ultraortodoxních židů. Do jemného a hluboce lidského dramatu o otci, který navzdory pravidlům chce sám vychovávat syna, obsadil převážně chasidské neherce. Film Menaše patřil k hitům letošního festivalu Sundance. Vary snímek uvedly v sekci Jiný pohled. Jaký zanechal dojem tam, prozradí stručná recenze.
8. 7. 2017

Promítači sotva stačí

Více práce než loni mají letos na karlovarském festivalu promítači. Kvůli velkému diváckému zájmu přibylo projekcí - ale příliš nepřibylo promítačů. Sehnat jich dostatek začíná být rok od roku těžší.
8. 7. 2017
Načítání...