Oscarový režisér Barry Levinson uvedl v pátek v Karlových Varech svůj zřejmě nejslavnější film – Rain Mana. Dojímavý snímek s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem o autistovi a jeho postupném sbližování s bratrem měl premiéru v roce 1988. Festival promítl také Levinsonovu satiru Vrtěti psem a nejnovější televizní počin Paterno.
Barry Levinson je trochu Rain Man. Nemá rád reflektory, na Oscarech ani ve Varech
Přestože Rain Mana natočil Barry Levinson před třemi desetiletími, ocenění za něj sklízí dosud. Nejinak tomu bylo při projekci ve Varech.
To je jako v Rain Manovi
Režisér se festivalovému publiku mimo jné svěřil, že si tehdy při udělování Oscarů v duchu přál, aby jeho jméno nezaznělo. Je prý nerad středem pozornosti a raději točí. „Představa, že se najednou ocitnu na pódiu před takovým množstvím lidí, mě děsila,“ přiznává.
Popasovat se s trémou ale musel, protože si pro prestižní sošku – svou první a i přes další nominace zatím jedinou – došel. Název filmu Rain Man padl ten večer celkem čtyřikrát. Stal se také nejlepším snímkem roku, s nejlepším scénářem (pro Barryho Morrowa a Ronalda Basse) a nejlepším hlavním hercem – Dustinem Hoffmanem.
Právě jeho výkon pomohl ke zvýšenému zájmu o problémy lidí s autismem. Když se v osmdesátých letech snímek natáčel, v Americe se o tomto duševním postižení nahlas příliš nemluvilo. „Poté, co se film stal populární, přibývalo rodičů, kteří dokázali vysvětlit chování svých dětí. Mohli říct: To je jako v Rain Manovi. Pomohl obrátit pozornost k autismu,“ je si vědom Levinson.
Levinson: Psem vrtíme i dnes
Festivalový program připomněl i jeho další úspěšný počin – politickou satiru Vrtěti psem z roku 1997. V ní hrál opět Dustin Hoffman, tentokrát hollywoodského producenta, který pomáhá vyrobit aféru, jež by odlákala pozornost od sexuálního skandálu amerického prezidenta.
Ani příběh o manipulaci a pokrytectví od doby svého natočení nezestárl, výraz „vrtěti psem“ vycházející z anglického idiomu („the tail wagging the dog“) se navíc stal srozumitelných označením po celém světě. „Film jsem léta neviděl, ale tady jsem byl na projekci – a byl jsem překvapený, jak některé momenty souzní s tím, co zažíváme dnes,“ upozornil na festivalu režisér.
Ve Varech stihl představit i ukázku své nejnovější tvorby – televizní film Paterno s Al Pacinem v hlavní roli. I v něm řeší sexuální skandál, obviněn je z něj univerzitní trenér.
A i když Barry Levinson nerad stojí v záři reflektorů, v Karlových Varech se jim ještě chvíli nevyhne. Na závěr 53. ročníku převezme v sobotu za přínos kinematografii Křišťálový globus.