Příspěvek na dítě – otázky a odpovědi

Příspěvek na dítě představuje jednorázovou státní podporu některým rodinám ke zmírnění dopadů inflace. Příspěvek byl schválen letos a žadatelům se vyplácí od srpna. Něco jiného jsou přídavky na děti, nicméně ti, co pobírají přídavek, automaticky obdrželi i tento příspěvek, ostatní si musí sami zažádat.

Co to je?

Příspěvek na dítě je jednorázová vládní podpora rodin ve výši 5000 korun.

Kdo má nárok?

Podmínkou pro získání příspěvku je jednak věk dítěte – jeho datum narození musí být mezi 2. srpnem 2004 a 31. prosincem 2022. Jedna rodina může o příspěvek žádat za každé dítě, má-li jich více v odpovídajícím věku.

Další podmínkou je také příjem rodičů/partnerů. Ten musí být za rok 2021 nižší než jeden milion korun hrubého. Nastat mohou ale i situace, kdy o příspěvek žádá samoživitel. Ministerstvo práce k této situaci přistupuje tak, že pokud spolu rodiče ke dni podání žádosti nežijí, počítá se pouze s příjmem toho rodiče, se kterým dítě ke dni podání žádosti bylo.

Za samoživitele se považuje například rozvedený rodič. Stejně na tom je i rodič, který žije s dítětem v domácnosti sám. Trvalá adresa obou rodičů není pro žádost o příspěvek důležitá.

V případě střídavé péče se musí rodiče mezi sebou domluvit, příspěvek totiž ministerstvo vyplatí pouze jednomu z nich.

Do příjmu domácnosti se nepočítají přivýdělky samotného dítěte nebo prarodičů (tedy brigády a jiné aktivity). V případě příjmů se posuzují pouze rodiče nebo osoby, kterým bylo dítě do péče svěřeno.

V případě, že žadatel žije ve společné domácnosti s partnerem po dobu delší, než jsou tři měsíce, tak by se do limitu jednoho milionu korun ročně hrubého měly počítat i jeho příjmy.

Dávku mohou pobírat ale i děti, které v Česku nemají trvalý pobyt, ale mají povolení k dlouhodobému pobytu. Takové případy se týkají třeba rodinných příslušníků těch, kteří drží oprávnění, jako je modrá nebo zaměstnanecká karta. Jde tedy často o děti lidí, kteří jsou občanem státu Evropské unie a často se mezi jednotlivými členskými zeměmi pohybují, a to hlavně za prací.

Co se musí doložit?

V případě žádosti o příspěvek na dítě by si měl žadatel, tedy zákonný zástupce dítěte, vystačit s občanským průkazem a rodnými čísly dětí, na které o příspěvek žádá.

Kde o příspěvek zažádat?

O příspěvek na bydlení lze zažádat dvěma způsoby – on-line nebo osobně.

Pro zaslání žádosti on-line využije zájemce portál Jenda.

V případě, že chce řešit žádost o příspěvek osobně, musí se zájemce dostavit na provozovnu Czech Point. Využít lze hlavně pobočky na krajském, městském nebo obecním úřadu.

O podporu lze žádat až do 31. července 2023.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Drahé Česko

Drahé Česko: Kdo má nárok na výchovné?

Starobní důchodci budou od letošního roku dostávat příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě – takzvané výchovné. Kdo dostane příspěvek automaticky a kdo o něj musí žádat? Tématu se v Drahém Česku věnoval ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček.
20. 1. 2023

Drahé Česko: Příspěvky na bydlení

Loni přibylo žadatelů o příspěvek na bydlení – úřady práce jich vyplatily 228 tisíc. O příspěvek žádalo o bezmála padesát procent více lidí než rok předtím. Průměrná domácnost dostala 4777 korun. Vyplývá to z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Máte i vy nárok na příspěvek? A jak o něj žádat v letošním roce? V rámci pořadu Drahé Česko odpovídala na otázky Eva Davidová z resortu práce a sociálních věcí.
20. 1. 2023

Drahé Česko: Čerpání státních příspěvků

Příspěvek na bydlení získalo v prosinci podle dat ministerstva práce více než čtvrt milionu lidí. V meziročním srovnání stoupl zájem o tuto dávku o bezmála padesát procent. I tak podle organizace Člověk v tísni pobírá příspěvek jen zlomek lidí, kteří na něj mají nárok. Možnosti pomoci rozebral v rámci pořadu Drahé Česko vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.
20. 1. 2023

Drahé Česko: Jak se můžeme vyhnout konfliktům při rozdělování majetku?

Při rozdělování majetku se lidé někdy nevyhnou konfliktům. Sepsáním závěti lze předejít těmto nepříjemným situacím. Jaké formy může závěť mít a v čem lidé nejčastěji chybují? Jak dědit dluhy a je možné se jim vyhnout? V pořadu Drahé Česko odpovídala notářka Daniela Anderson z Notářské komory.
19. 1. 2023

Drahé Česko: Jak řešit rozdělení majetku při rozvodu?

Jak si poradit s dluhy z manželství nebo jak se řeší situace, pokud se manželé při rozvodu nejsou schopni dohodnout v otázce rozdělení majetku či výživného? Pozvání do pořadu Drahé Česko přijala advokátka Eva Daniela Cvik, spolupracovnice společnosti pro zdravé rodičovství Aperio.
19. 1. 2023

Drahé Česko: V čem je výhodná předmanželská smlouva?

V seriálu Drahé Česko často radíme, jak ušetřit nebo jak zbytečně nepřicházet o peníze a majetek. A přesně pro tyto účely lidé uzavírají manželskou nebo předmanželskou smlouvu. Loni jich notáři sepsali 9700 – zhruba o tisíc méně než před rokem. Co stojí za poklesem? Pro koho je taková smlouva vhodná? A co všechno do ní můžeme zahrnout? V pořadu Drahé Česko radil Martin Kornel z katedry občanského práva Masarykovy univerzity a ze společnosti Frank Bold Advokáti.
19. 1. 2023

Drahé Česko: Jak pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty?

Zdravotní pojišťovny letos navýšily částky některých příspěvků, které pojištěncům hradí z fondů prevence. Nově některé z nich přispívají lidem, kteří absolvovali prevenci či screening, nebo seniorům na vitaminy. Jak je to ale s pobyty v lázních? Kdo může ozdravný pobyt předepsat? Hostem pořadu Drahé Česko byl Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní.
18. 1. 2023

Drahé Česko: Pojišťovny a příspěvky na zdravotní prevenci

Zdravotní pojišťovny letos navýšily částky některých příspěvků, které pojištěncům hradí z fondů prevence. Nově letos některé z nich přispívají například lidem, kteří absolvovali prevenci nebo screening, nebo seniorům na vitamíny. Na co dalšího mají pojištěnci nárok? Na otázky v pořadu Drahé Česko odpovídali šéfka zdravotnického úseku Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR Zdeňka Kučerová a náměstek ředitele VZP Ivan Duškov.
18. 1. 2023
Načítání...