Zájezdy do Egypta o desetinu levnější, letadla jsou plná

Praha - Ceny zájezdů do Egypta meziročně klesly o desetinu, zájem turistů zůstává velký. Včera navíc české ministerstvo zahraničí zmírnilo své varování před cestami do Egypta. Ze seznamu míst, kam nedoporučuje jezdit, odebralo letoviska u Rudého moře. Protesty v zemi jsou tento měsíc mnohem klidnější. Cestovní kanceláře tak očekávají, že se poptávka po této destinaci ještě zvýší.

„Zájezdy do Egypta jsou o deset procent levnější v meziročním srovnání. Vzhledem k tomu, že v Egyptě je nyní hlavní turistická sezona, je ze strany cestovatelů o tuto destinaci zájem,“ uvedl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha.

Za levnějšími zájezdy stojí hlavně snížení cen ze strany egyptských hoteliérů. „Do aktuálních prodejních cen plně promítáme akční slevy poskytované hotely. Díky nim je cena zájezdu pro klienta oproti stejnému období loňského roku v průměru levnější cca o deset procent,“ potvrdila Pavlína Pešová z FIRO-tour. 

České ministerstvo zahraničí včera zmírnilo své varování před cestami do Egypta, který byl v minulých týdnech především ve velkých městech zachvácen demonstracemi a nepokoji. Ministerstvo původně nedoporučovalo cestovat do celé země, nyní z tohoto varování vyňalo letoviska u Rudého moře, kde je bezpečnostní situace o poznání klidnější. 

Jan Papež, mluvčí asociace cestovních kanceláří ČR:

„Je to spíše psychologická úleva, především pro lidi, kteří chtěli k Rudému moři, ale zvažovali, zda mají jet přes varování ministerstva. Provoz už byl obnoven a letadla létala plná, to znamená, že trh si s tím poradil po svém. Jsme rádi, že ministerstvo začalo věc vnímat realističtěji.“

„Předpokládáme, že po včerejším prohlášení ministerstva zahraničních věcí bude nárůst prodejů ještě větší,“ dodala Pešová. MZV v letoviscích u Rudého moře nedoporučuje podnikat turistické výlety mimo turistické resorty. I nadále česká diplomacie varuje před jakýmikoli cestami do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba. 

„Po bouřlivých letních měsících se bezpečnostní situace v zemi opět relativně zklidňuje a je pod kontrolou vládních ozbrojených složek. S výjimkou rudomořských letovisek (např. Marsa Alam, Hurghada, Šarm al-Šajch) MZV doporučuje cestovat do Egypta pouze v odůvodněných případech (obchod, studium), nedoporučuje však individuální ani organizovanou turistiku,“ uvedl Černínský palác ve svém prohlášení.  

V Egyptě je 2 000 Čechů, poznávací zájezdy se zatím nekonají

V Egyptě u Rudého moře je podle mluvčího asociace cestovních kanceláří v současnosti necelých 2 000 Čechů. „Předpokládáme, že plný provoz bude obnoven do půlky října,“ řekl Papež. Poznávací zájezdy do Egypta zatím nechystá žádná cestovní kancelář. „Ta místa zatím nejsou bezpečná, abychom si dovolili tam klienty posílat,“ dodal Papež.  

Kromě ojedinělých protestů studentů v uplynulých dnech panuje ve velkých egyptských městech klid. Dočasná vláda, která se ujala moci po svržení Muhammada Mursího, se nyní snaží zemi co nejdříve dostat k parlamentním a prezidentským volbám. Základem je rovněž vytvoření nové ústavy, na které pracuje padesátičlenná skupina expertů. Jak oznámil jejich mluvčí, obnovený základní zákon země by měl být hotový na začátku listopadu. Volby by se pak mohly uskutečnit příští rok v únoru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...