Výstražná světla je nezastaví. Auta riskantně vjíždějí na přejezdy dál

Čtrnáct dnů po neštěstí ve Studénce někteří řidiči stále nerespektují výstražná světla. Další případ, kdy vjel řidič kamionu na přejezd, přestože svítila červená světla a závory padaly dolů, řeší blanenská policie. Při průjezdu přejezdem kamion poškodil padající závoru. Přestože policisté i pracovníci Správy železniční a dopravní cesty teď přejezdy kontrolují mnohem častěji, řidiči, cyklisté i chodci na ně vstupují i přes zapnutou výstražnou signalizaci dál.

„My jsme 31. července přijali oznámení, že na železničním přejezdu v Rájci-Jestřebí projel řidič na červenou a prorazil závory,“ popsala nedávný případ neukázněného řidiče kamionu mluvčí blanenské policie Alice Musilová. I když šofér z místa ujel, tak se policistům – i díky svědkům, kteří nezodpovědného řidiče nahlásili, ho podařilo dopátrat. Nyní je předvolán k výslechu. „Vzhledem k poškození závor tuto záležitost šetříme jako dopravní nehodu,“ řekla Musilová.

Dále řidiči hrozí pokuta ve 2 a půl tisíce korun za jízdu přes železniční přejezd v době, kdy svítila výstražná signalizace. Pokud by se případ posunul až do správního řízení, mohl by zaplatit vyšší částku – 5 tisíc korun. V obou případech kromě peněz přijde i o sedm bodů. Pokud se stejného přestupku dopustil řidič už dříve, tak mu hrozí zákaz řízení po dobu od jednoho do šesti měsíců.

1 minuta
Řidič jel přes přejezd na červenou, ulomil závoru a ujel
Zdroj: ČT24

Za dvě hodiny projelo na červenou sedm aut

„Na přejezdu v Rájci-Jestřebí máme tyto události hlášeny poměrně často. Když tam děláme kontroly, tak tam chodí lidé na červenou i projíždí auta. Před pár lety jsme řešili případ chodce, který přecházel na červenou, už to nestihnul a byl na místě mrtev. Loni jsme se zase zabývali případem staršího pána, který se rozhodl přejít, i když už byly závory dole. Sice se rozhlédl a projíždějící rychlík ho sice nezasáhl, ale zasáhla ho tlaková vlna,“ pokračovala Musilová. Muž vyvázl nejen s poraněnou nohou, ale i pokutou.

Dodala, že v pondělí blanenští policisté ve spolupráci se strážníky kontrolovali železniční přejezdy v Blansku. Během dvou hodin tam na červenou prošlo 10 chodců, projelo 7 řidičů a jeden cyklista. Blanenský přejezd je navíc specifický i tím, že na něm řidiči často uvíznou kvůli ucpané silnici za ním.

Pokud by v té chvíli šly závory dolů, má situace dvě řešení. „Od roku 2009 je každý přejezd vybaven unikátním číselným kódem, ten se nachází na každém přejezdu zezadu na výstražníkové skříni. Zavolejte linku 112 nebo 158, sdělte obsluze 5timístný kód, obsluha je vyškolena k tomu, aby dokázala zastavit provoz,“ vysvětlil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Anebo pohnout se závorou. Většina z nich je totiž vybavená čidly a o jakékoliv manipulaci se závorami se dispečeři hned dozví. I to je pro ně signál k zastavení vlaků na trati

Nejnebezpečnější železniční přejezdy v ČR
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 2 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
12:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
09:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 5 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
13:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
12:36Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
před 9 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánovčera v 21:31
Načítání...