Vědci postrádají v Podyjí 13 druhů zvířat a rostlin

Znojmo - Národní park Podyjí na Znojemsku byl sice vyhlášen již před 20 lety a za tu dobu jej vědci podrobně po všech stránkách zmapovali, jejich zrakům ale stále uniká 13 druhů živočichů a rostlin. Je sice více než pravděpodobné, že Podyjí je jejich domovem, přesto se je v parku zatím nepodařilo, i přes velké nasazení biologů, nalézt. Obracejí se proto na návštěvníky parku, aby jim s hledání „pohřešovaných“ druhů pomohli. Asi největším úspěchem by bylo potvrzení výskytu kočky divoké, která nikde jinde v Česku nežije.

Na seznamu „hledaných“ je například šakal obecný, netopýr vrápenec malý, zmije, sysel, muchomůrka císařka, sokol stěhovavý, brouk puchýřník lékařský, ježek východní a ježek západní i četné rostliny, které lze najít běžně v jiných chráněných lokalitách.

Asi nejznámější je pátrání po kočce divoké. V sousedním dolnorakouském parku Thayathal byl již potvrzen výskyt nejméně tří těchto malých šelem. Jde o to, zda se již některá z nich dostala po mostech přes řeku Dyji až na Moravu. V Podyjí je nastraženo 50 chlupových pastí, které by mohly poskytnout důkaz o jejich příchodu do této lokality. Zatím vědci čekají marně.

Někdy mají prostě smůlu. Dokladem toho je sokol stěhovavý, který podle dokumentace hnízdil v parku před 40 lety. Jenže pak zmizel a několik těchto ptáků bylo proto v Podyjí vypuštěno do přírody. Hned poté odletěli a ochranáři je nepřilákali zpět ani na dvě zbudované speciální budky, umístěné na skalních masivech.

Návštěvníci parku, kteří by některé z „pohřešovaných“ druhů v Podyjí objevili, mohou kontaktovat správu parku na telefonním čísle 515 282 240 begin_of_the_skype_highlighting            515 282 240      end_of_the_skype_highlighting nebo na mailové adrese: info@nppodyji.cz.

O výskytu bledule jarní v parku se dokonce vyprávějí legendy. Nejstarší občané již vědcům mnohokrát přesně popsali, kde prý rostly ve velkém, přesto dosud nebyl jejich výskyt potvrzen.

Potíže mají ochranáři také s ježky. Zástupci obou evropských druhů, ježků východních i západních, žijí v okolí parku. Přímo na jeho území, kde mají ideální podmínky k životu, ale nejsou.

Kromě kočky divoké by se v Podyjí mohl objevit i šakal. V republice byl od roku 2000 zaznamenán již na dvou místech. Podyjí mu přitom nabízí ideální podmínky k životu. Jeho výskyt byl zaznamenán před 20 lety u dolnorakouské obce Ziernreith. Podle vědců je patrně jen otázkou času, kdy se dostane na Moravu.