V Rovensku pod Troskami vzpomínali na statečné parašutisty

Nahrávám video

Desítky lidí si v Rovensku pod Troskami připomněly památku parašutistů z výsadkové skupiny Antimony. Jejich úkolem bylo obnovit spojení mezi domácím odbojem a exilovou vládou v Londýně. V lednu 1943 je ale nedaleko Rovenska obklíčilo gestapo a pod hrozbou vyhlazení obce se vzdali. Těsně předtím si vzali smrtelnou dávku jedu.

Dnes vzpomínají, před 73 lety je ale svíral strach. Když v lednu 1943 policie a gestapo vypátraly, že se nedaleko Rovenska skrývají parašutisté ze skupiny Antimony, místnímu starostovi Josefu Kouřilovi dali ultimátum. Buď výsadkáře přesvědčí, aby se vzdali, nebo lidi z Rovenska potká stejný osud jako obyvatele Lidic a Ležáků.

„Oni samozřejmě neměli v úmyslu to udělat - oni tím jen vyhrožovali. Právě proto, že v místním prostředí v protektorátu nebyly známy okolnosti světového ohlasu lidické tragédie, tak jim to místní lidé věřili,“ vysvětluje Tomáš Michálek z Klubu vojenské historie Rota Nazdar.

Major František Závorka a nadporučík Lubomír Jasínek se skrývali v domku kousek za městem. Po pětihodinovém vyjednávání se nechali zatknout. Těsně předtím ale rozkousli ampulku s jedem - lékař už je nedokázal zachránit.

Němci chtěli parašutisty živé, ale nedostali je

Němci zuřili - parašutisty chtěli dostat živé. Starostovi proto nařídili vypracovat seznam šedesáti místních, kteří budou popraveni. Na papír napsal jediné jméno - svoje. Nakonec nezemřel nikdo - gestapo obec vyklidilo. Odvahu starosty připomíná pamětní deska na náměstí.

Pohnuté události z ledna roku 1943 si připomněli už i v roce 2013 v Rovensku pod Troskami na Semilsku. Městu tehdy hrozilo vyhlazení, protože místní ukrývali parašutisty
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

„Jsem ráda, že jsou ještě takoví lidé jako ti ze skupiny Rota Nazdar a jiných, kteří tyhle věci pořád živí, pořád je mají v patrnosti, a myslím si, že třeba za rok podnikneme zase nějakou bohatší akci s nějakou ukázkou dobové techniky,“ říká starostka Rovenska pod Troskami Jiřina Bláhová (ODS).

Pieta za hrdiny z ledna 1943 se v Rovensku koná už šestnáctým rokem. V budoucnu by podle starostky mohla vzniknout i expozice, kde by si lidé mohli odbojáře připomínat celoročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji vidí naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 2 hhodinami

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 2 hhodinami

Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí

Travinu, která je schopna rychle růst i na kontaminovaných a na živiny chudých půdách, vysazuje tým vědců v okolí bývalého lomu ČSA na Mostecku. Z ozdobnice obrovské lze získat biomasu, která má výhřevnost srovnatelnou s hnědým uhlím.
před 8 hhodinami

Video„Šlo o kotníky.“ Svatojánské proudy částečně zasypalo kamení, trasa je uzavřená

Vůbec první turistická trasa v Česku, kterou vyznačil Klub českých turistů, je zavřená. Povodí Vltavy stezku Svatojánské proudy uzavřelo kvůli havarijnímu stavu. Její část zasypalo kamení. „Teď jsme odhalili jedno sesypání hned po zimě přímo na stezku. Dalo se to projít, ale šlo o kotníky. V tu chvíli jsme objednali geotechnický posudek,“ řekl vedoucí provozního střediska Povodí Vltavy Jan Kareis. V okolí ale momentálně žádná upozornění na pád kamení ani zátarasy nejsou. Místní obyvatele už vedení obcí informovalo. Zdejší živnostníci se nyní obávají možného odlivu turistů. Povodí Vltavy čeká na důkladný průzkum celé lokality, který rozhodne o nezbytných opatřeních. Kdy se stezka otevře, se v tuto chvíli neví.
před 21 hhodinami

Podívejte se, kde a v kolik otevírají na Noc kostelů

Už poosmnácté pozvali správci stovek kostelů, kaplí a modliteben při akci Noc kostelů návštěvníky k prohlídce, koncertu, debatě či setkání. Letošní ročník nese motto odvaha. Organizátoři chtějí upozornit na význam vnitřní síly, překonávání strachu a otevřenosti vůči novým setkáním. V mapě můžete vyhledat informace o otevírací době všech kostelů i odkazy na další podrobnosti.
včera v 10:57

VideoFilipínští zdravotníci jsou žádanou posilou v českých nemocnicích

Posily ze zahraničí vyhlížejí tuzemské nemocnice, kterým hrozí odliv personálu. Do důchodu brzy zamíří tisíce zdravotních sester. Alespoň drobná pomoc teď dorazí z Filipín. O kvalifikované lidi má zájem čím dál víc zařízení. Už u přijímacího pohovoru musí uchazeči prokázat, že čeština pro ně nebude problém. Zdravotníci z pražské Thomayerovy nemocnice přiletěli do Manily vybrat padesát nových kolegů – čtyřicet sester a deset radiologů. „Pro nás je to velká pomoc, protože už teď pociťujeme, že i my jsme pod stavem zaměstnanců,“ popisuje záchranář Jakub Škoda. Více než polovina filipínských zdravotních sester pracuje v zahraničí, jen z Manily jich každoročně odjedou tisíce.
včera v 07:30

Spletli jsme se, říká pronajímatel, který spočítal závratné nedoplatky

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, společnost Heimstaden, uznal zatím desítky reklamací vyúčtování za teplo a dodávky vody. V některých případech šlo o nedoplatky v řádu desetitisíců korun. Podnět k prošetření podaly už dva tisíce klientů. Podle firmy došlo k pochybení při výměně vodoměrů. Chybná vyúčtování se týkala například části Orlové. Problémy byly i v Havířově, Karviné a Ostravě.
včera v 06:30
Načítání...