V pražské zoo proběhla evakuace lachtanů

Praha - Voda už zatopila i spodní část pražské zoologické zahrady. Ta prý může být poškozena stejně jako při povodních v roce 2002. Zatím se předběžný odhad škod pohybuje okolo 160 milionů korun. Zvířata se podařilo ošetřovatelům evakuovat, a to včetně goril, které našly úkryt v takzvané protipovodňové věži. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka proběhla také evakuace lachtanů. Informaci zveřejnil na svém facebookovém profilu. Všechna zvířata až na plameňáka se zlomenou nohou jsou v pořádku. V půl čtvrté ráno už voda zalila parkoviště a dostala se k nejníž položenému výběhu tapírů. Zoo zůstává zavřená.

Zahrada je zatím evakuována, jako by měla přijít padesátiletá voda. Gorily jsou schované v protipovodňové věži a chovatelé je jezdí krmit ve člunu. „Jsou velmi nervózní, ale jsou pohromadě, což je důležité pro nás. A jsou v suchu,“ konstatoval kurátor chovu lidoopů Vít Lukáš. Část ptactva byla převezena do zoo v Liberci a v Plzni, vyklizen byl mimo jiné i pavilon šelem. A gorily budou po povodních kvůli zničenému pavilonu převezeny do Zoo Dvůr Králové.

Pražský magistrát hledá dobrovolníky:

  • Lidé se mohou přihlásit na lince 1234.
  • Lidi na pomoc s úklidem hledá zaplavená a poničená pražská zoo.

Pražská zoo také zřídila speciální konto Zoo Praha Povodeň 2013, číslo účtu 3070207/0100.

Gorily mají podle ředitele zoo Miroslava Bobka ve věži rezervu ještě dva metry, kdyby voda dále stoupala, musely by být také evakuovány. Většina zvířat z dolní části zahrady byla evakuována na horní konec a do zázemí.

  • „Až to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven. Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy,“ informoval Bobek na sociální síti Facebook.
  • Zaplavený pavilon goril s protipovodňovou věží autor: Kateřina Šůlová, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4737/473629.jpg
  • Stěhování tygrů z pražské zoo zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4736/473520.jpg
  • Stěhování tygrů z pražské zoo zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4736/473519.jpg
  • Zaplavená část pražské zoo zdroj: ZOO Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4735/473448.jpg
  • Zoo - stěhování zvířat autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4733/473288.jpg
  • Tapír byl před evakuací uspán autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4733/473287.jpg
  • Evakuace zoo autor: Vondrouš Roman/ČTK, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4733/473286.jpg
  • Pražská zoo začala kvůli povodňovému nebezpečí s evakuací zvířat autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4733/473282.jpg
  • Pražská zoo začala kvůli povodňovému nebezpečí s evakuací zvířat autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4733/473280.jpg
  • Zaplavený areál pražské zoologické zahrady autor: Kateřina Šůlová, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4737/473632.jpg

Spodní část zoo opustili také tygři. Do jejich stěhování se zapojilo asi sto lidí, včetně učňů, kteří tam chodí na praxi. Nejvíc práce bylo se zvířaty, která by mimo výběh utekla - krom kočkovitých šelem i s opicemi. „Měli jsme obavy, jak s gorilami, nakonec všechny krom Richarda vylezly do protipovodňové věže,“ řekl ČT24 Jaroslav Šimek, zoologický náměstek Zoo Praha. 

Přes povodňovou hráz se voda přelila před třetí hodinou ranní pod Trojským zámkem. V té době již byli v bezpečí všichni savci i plazi a probíhala evakuace ptáků.

  • „Podařilo se přemístit stovky zvířat, aniž by jediné z nich zahynulo,“ informovala dnes ráno pražská zoologická zahrada.

Evakuace začala v neděli odpoledne. Nezbytná je tehdy, když se průtok ve Vltavě přiblíží k hodnotě 2 800 kubíků za vteřinu. Záchrana zvířat probíhá podle připraveného plánu, který vznikl po tragických zkušenostech z roku 2002. „Jestliže teď jsme v euforii z toho, že se nám podařilo všechna zvířata zachránit, tak samozřejmě tahle euforie skončí, až voda začne opadat,“ dodal Bobek.

V roce 2002 způsobila velká voda v zoologické zahradě škody za 230 milionů korun a zabila 149 zvířat. Symbolem tehdejších povodní se stal lachtan Gaston, který uplaval až do Německa.

Nahrávám video
Stěhování v pražské zoo
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie obvinila dalších sedm lidí a šest firem kvůli zakázkám pardubického magistrátu

Policie obvinila sedm lidí a šest firem v souvislosti s veřejnými zakázkami pardubického magistrátu. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je podezírá z rozsáhlé manipulace tendrů a ovlivňování magistrátních úředníků z odboru majetku, a to v letech 2014 až 2023, řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Podle něj takto pachatelé ovlivnili nejméně 217 zakázek v celkové hodnotě zhruba 61 milionů korun bez DPH.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Část mladistvých v ústavech musí nově platit zdravotní pojištění. Ředitelé varují před dluhy

Část mladistvých umístěných ve výchovných ústavech si musí podle novely zákona o zdravotním pojištění od letošního ledna sama hradit zdravotní pojištění. Stát ho bude hradit jen za ty, kteří mají soudem uloženou ochrannou výchovu. Ministerstvo zdravotnictví změnu obhajuje snahou o narovnání nepřesností z minulých let, ředitelé některých zařízení ale upozorňují, že děti se mohou dostat do dluhové pasti.
před 2 hhodinami

Onkologické centrum v Motole by se mělo podle Babiše otevřít koncem srpna

Národní onkologické centrum v motolské nemocnici by se mělo otevřít koncem srpna, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrteční ranní návštěvě Fakultní nemocnice Motol a Homolka. Stavba má vyjít na 4,5 miliardy korun, přičemž většinu pokryjí dotace z evropských fondů a DPH bude částečně financována ze státního rozpočtu.
před 2 hhodinami

V Liberci otevřela bezplatná poradna pro zvládání vzteku hrazená krajem

Jak zvládnout vztek a rostoucí agresi, mohou lidé řešit v nové poradně v Liberci. Je první svého druhu v regionu i v Česku. Službu objednal a hradí kraj. Původně měla sloužit především lidem, kteří páchají domácí násilí. První týdny fungování ale ukázaly, že se na ni obracejí lidé s různými, často i lehčími formami vzteku a agresivity.
před 2 hhodinami

Na Šumavě klesly teploty k minus třiceti stupňům Celsia

Na Šumavě klesly ve čtvrtek ráno na některých místech teploty k minus třiceti stupňům Celsia. Nejchladněji bylo na Rokytské slati na Klatovsku, kde naměřili minus 29 stupňů, u Kvildy na Prachaticku pak minus 28,4 stupně Celsia, uvedl Petr Frühbauer z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nadcházející víkend bude v Česku spíše zamračený. Sněžení očekávají meteorologové v neděli hlavně v jižní polovině země.
před 4 hhodinami

„Zkusil jsem na ni mluvit, nereagovala.“ Svědci popsali záchranu dívek na jihu Čech

Nejasnosti dál panují kolem víkendové záchrany dvou tonoucích dívek ve věku kolem patnácti let v Českých Budějovicích. Klíčový otazník je nad způsobem, jak se ocitly ve vodě. Zda uklouzly na namrzlé cestě, nebo šly po ledě a nevšimly si vysekaného otvoru pro otužilce, nebo k neštěstí došlo úplně jinak. Jedna z dívek zemřela, druhou se podařilo zachránit. Česká televize hovořila ve středu s profesionálním vojákem, který byl na místě jako první, událost popsali i zasahující policisté.
před 7 hhodinami

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 15 hhodinami
Načítání...