V historickém centru Brna chtějí radní zakázat koloběžky

8 minut
Události v regionech: Zákaz elektrokoloběžek v centru Brna
Zdroj: ČT24

Radní městské části Brno-střed schválili žádost o zřízení zákazu vjezdu koloběžek a elektrických jednokolek do pěší zóny v centru města. Důvodem jsou opakované stížnosti chodců, kteří se obávají o svou bezpečnost. Žádost teď projedná odbor dopravy brněnského magistrátu. Zákaz by měl platit od příštího roku. Provozovatelé koloběžek s tím nesouhlasí, ke zvýšení bezpečnosti navrhují třeba snížit rychlost v některých úsecích nebo časech.

„Ten důvod je nasnadě. Je to obava o bezpečnost chodců v pěší zóně. To znamená ulice Masarykova, náměstí Svobody, ulice Česká a přilehlé ulice, které spadají pod tuto městskou zónu,“ řekl místostarosta MČ Brno-střed Zdeněk Machů (ANO). Podle něj v poslední době přibylo stížností týkajících se právě koloběžek.

Letos zatím v městské části Brno-střed evidují městští strážníci dvacet dva přestupků koloběžkářů, polovinu případů tvoří jízda po chodníku a jízda v protisměru. Strážníci také řešili opilého muže, který s koloběžkou spadl do řeky.

„Velkým nešvarem jsou mladí lidé přesouvající se z restaurace do restaurace pod vlivem alkoholu. To přináší nejen konfliktní situace v provozu, ale také zranění, bohužel někdy těžká,“ popsal krajský koordinátor BESEP pro Jihomoravský kraj Pavel Čížek.

Koloběžky nejsou slyšet

„Kolize s chodci vedle stylu jízdy nepříznivě ovlivňuje i to, že koloběžky nejsou slyšet,“ upozornil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Ne všichni však z elektrokoloběžek v centru města mají obavy. „Mně to neomezuje. Já bych byla i pro, ať to jezdí, ale ať mají jasná pravidla,“ řekla místní obyvatelka Jaroslava Husková. „Nedá se říct, že by mě ohrožoval, ale stalo se třeba, že jela skupinka cizinců a nebrali ohledy, prostě si jeli, jak chtěli,“ poznamenala další obyvatelka Ludmila Střechová.

Ze zákazu, který odhlasovali radní Brna-středu, nemají radost například kurýři rozvážející jídlo. „To bych fakt nerad. Jsou lidé, kteří tady jezdí opravdu rychle, asi kvůli tomu to rozhodli. Já se ale snažím jezdit tak, aby to nikoho neotravovalo,“ řekl kurýr Vojtěch Pithart.

Ostrava už má zákaz dva roky

Už před dvěma lety zakázala vjezd do historického centra Ostrava. Podle radnice se opatření osvědčilo a pochvalují si ho jak strážníci, tak chodci. Stejný zákaz zvažuje také vedení Prahy 1.

V Brně mohou lidé sdílené koloběžky využívat čtvrtým rokem, službu nabízí dva provozovatelé. Z dat společnosti Bolt plyne, že centrum Brna je nejoblíbenějším cílem uživatelů. „Nedává tedy smysl lidem sdílené koloběžky zakazovat, ale spíše otevřít konstruktivní diskusi mezi zástupci města a provozovateli mikromobility. Jsme přesvědčeni, že existuje řada možností, jak zvýšit bezpečnost a zlepšit parkování v pěší zóně při vzájemné spolupráci. Mezi naše návrhy patří například snížení rychlosti v určitých úsecích nebo časech během dne,“ řekl generální ředitel pro mikromobilitu v České republice a na Slovensku Peter Mesarč. Věří, že po konzultacích s radnicí najdou řešení, které umožní tento způsob dopravy zachovat.

„Z mého pohledu není nutné koloběžky v centrech měst úplně zakazovat. Já bych byla spíš pro edukaci. Informovat veřejnost o tom, jaká jsou pravidla pro jízdu, nošení ochranných pomůcek. A určitě bych regulovala věkovou hranici, při které jezdec na elektrokoloběžku může,“ řekla ředitelka neziskové organizace Prevencí pro život Radka Binhaková.

Snížení rychlosti v centrech měst považuje také za dobré řešení. „V některých městech se tento přístup už aplikoval. Některá města mají zónu, kde se ta rychlost sdílené koloběžky sníží. A ti, kteří chtějí být rychlejší, pak sami volí jinou cestu, ne přes centrum. Počet elektrokoloběžek se tam pak sníží,“ vysvětlila.

Stejná pravidla jako pro cyklisty

Uživatelé si ale často neuvědomují, že kdo jede na koloběžce, má stejná práva a povinnosti jako cyklista. Jezdec na koloběžce nesmí využívat chodník, ale jen silnice, cyklopruhy nebo cyklostezky. Pokud jede někdo na koloběžce po cyklostezce, nesmí překročit rychlost třicet kilometrů v hodině.

Koloběžky je také nutné parkovat na místech, která jsou pro ně určená nebo poblíž stojanů na kola tak, aby neomezovaly provoz. Už v předchozích letech bylo v Brně problémem jejich parkování na nevhodných místech. Brněnský magistrát loni uvedl, že situaci vyřešila novela tržního řádu, která odpovědnost za parkování dopravních prostředků přenáší na provozovatele služby.

Do osmnácti let musí jezdci nosit přilbu. Doporučené jsou pak také chrániče a reflexní prvky. „Řidiči na koloběžkách by obecně neměli přeceňovat svoje síly, jezdit ukázněně, ohleduplně. Tam, kde je větší výskyt chodců, dbát opatrnosti. Neužívat alkoholických nápojů a používat bezpečnostní prvky,“ řekl zástupce vedoucího odboru dopravní policie Lubomír Sedlák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 1 hhodinou

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 7 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 17 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
včera v 18:05

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...